ME krasobruslařů bylo demonstrací ruské (ne)sportovní síly

Závěrečnými exhibicemi dnes v anglickém Sheffieldu končí mistrovství Evropy v krasobruslení. Při pohledu na jeho výsledky by se zdálo, že se stalo demonstrací velké sportovní síly Ruska. Jenže omyl! Jak se zamýšlí Michal Jurman, jednalo se spíše o demonstraci obrovské síly ruské lobby a peněz!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský šampionát v krasobruslení skončil triumfem Rusů | Foto: Michal Jurman

Podobný názor by vám mimo záznam sdělila možná většina aktérů letošního evropského šampionátu. Samozřejmě s výjimkou Rusů. O tom, že není něco i na půdě mezinárodní federace ISU ve vztahu k Rusku v pořádku, naznačilo už zrušení doživotního zákazu startu pro držitele slavného jména Jevgenije Pljuščenka.

Jednalo se totiž o výjimku, ke které by v případě jiného než tohoto ruského závodníka zřejmě nikdy nedošlo. Pljuščenko je totiž pojem, historie a hlavně výhodný ekonomický artikl i pro bruslařskou federaci. Podle toho se s ním zachází.

"Nevím, jaká motivace, kromě toho, že sám chce bruslit, je za jeho comebackem. Je důležité, jestli sám chce, nebo jestli ho někdo tlačí. Podle mě Jevgenij Pljuščenko není takový, jaký byl před lety," nabízí názor Tomáš Verner, který vzbuzuje více otázek než odpovědí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Sheffieldu je i reportér Michal Jurman

Pochyb není o tom, že Pljuščenko patří k největší šampiónům tohoto sportu, stejně jako není pochyb, že této době už dávno odzvonilo. Důvody jeho návratu jsou ale mezi kuloáry přeci jenom k doslechu dobře napnutých uší. Jak bylo řečeno, Pluščenko, a především úspěšný Pljuščenko, má pro bruslařskou federaci obrovský ekonomický význam.

Přináší jí zisk. Co je horší, na základě podobného faktu se ale bohužel zřejmě řídí i rozhodčí. Důkazem budiž skutečnost, že Pljuščenko bez čtverného skoku a jízdy na úrovni průměru mohl po krátkém programu ještě bojovat o medaile.

"Tohle snad nebude konec mé kariéry, když to řeknu, ale ... Rozhodčí se co nejvíce snaží, aby Jevgenij Pljuščenko byl velkým hráčem v boji o medaile. Svojí výkonností už na to nemá. Je mi líto, že to musím říct, ale v kvalifikaci rozhodně nepředvedl jízdu na 157 bodů. Hodnocení naprosto neodpovídá tomu, co ukázal na ledě," tvrdí Verner.

Manželka manažerkou

Jenže ono nejde o Pljuščenka jako takového. Důvody jeho comebacku totiž souvisí s mnohem větším bolem současného krasobruslení. I v něm jde totiž v první řadě o peníze. Přesněji řečeno o ruské peníze. Stačí se podívat na reklamní tabule letošního (ale i mnoha předchozích) šampionátů a je jasné, odkud svěží vítr vane.

No přece z východu… Právě zde se rodí mecenáši, aĺe i lidé, kteří je dokáží sehnat. Taková je i, ačkoliv sama na led nevkročí, zřejmě nejdůležitější žena tohoto sportu Jana Rudkovská. Koho že je o osm let starší manželkou a zároveň manažerkou? Ano, Jevgenije Pljuščenka.

Ruská slabost ze strany rozhodčích a mezinárodní federace prostě byla, je a zřejmě i bude. Důkazem její momentální síly budiž i medailové resumé sheffieldského šampionátu. Z celkových 12 sad cenných kovů se do Pljuščenkovy domoviny v těchto chvílích stěhuje rovných sedm.

Kolik z nich je důkazem jen ryze sportovní a nezpochybnitelné síly tradičně skvělého ruského krasobruslení? Zapeklitě těžká otázka!

Martin Charvát, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme