Mělo chumelit, tak čeští biatlonisté startovali až ve třetí skupině

Biatlonoví trenéři nemají příliš šancí, jak přímo ovlivnit výsledky svých svěřenců. Připraví je, jak nejlépe umí, můžou je namotivovat - a to je tak všechno. Existují snad jen dvě výjimky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biatlonoví trenéři Zdeněk Vítek (vlevo) a Ondřej Rybář při závodech kontrolují střelbu svých svěřenců

Biatlonoví trenéři Zdeněk Vítek (vlevo) a Ondřej Rybář při závodech kontrolují střelbu svých svěřenců | Foto: (C) Český biatlon Petr Slavík

Ve štafetách může být klíčové složení týmu včetně rozmístění závodníků na jednotlivé úseky. Druhým příkladem je v individuálních intervalových závodech nasazení biatlonistů do startovních skupin, když se očekává proměnlivé počasí.

A to se stalo v dnešním sprintu Světového poháru v Ruhpoldingu, ze kterého si čeští trenéři udělali taktické šachy. První český závodník tak vybíhal na trať až se startovním číslem 49.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští biatlonisté startovali do sprintu v Ruhpoldingu až ze třetí skupiny, rozhodli o tom trenéři, protože očekávali husté sněžení

„Mělo výrazně chumelit, kolem jedenáctý hodiny taky byla pořádná sněhová přeháňka. Při sněžení je trať pomalejší. Stejně jako my nasadili závodníky do třetí skupiny Němci i Francouzi. Určitě to nebyla nevýhoda, i když sněžení nebylo tak silné, jak naznačovala předpověď,“ vysvětloval trenér Ondřej Rybář.

A jak dlouho leží trenér v meteorologických předpovědích, než se rozhodne pro správnou taktiku?

„Mohl jsem u toho stát, protože to bylo na nástěnce. A něco jsme našli na internetu. Ale zase tak dlouhý to nebylo,“ usmíval se Rybář.

A jak to tak někdy bývá - ten čas i snaha byly vynaložené zbytečně. Aktuální počasí si totiž zahrálo s taktickými variantami, ať už byly jakékoliv.

Sněžilo celý závod skoro stejně a podmínky nikoho zvlášť nezvýhodňovaly, což dokládá i to, že se do první desítky vešli zástupci všech čtyř startovních skupin.

Sprint vyhrál v Ruhpoldingu Nor J. Boe, z Čechů nejlepší desátý Šlesingr

Číst článek

A proto v cíli třináctý Ondřej Moravec nebyl z volby svého trenéra ani nadšený ani naštvaný.

„Nevydělali jsme na tom, ani neprodělali. Většinou nasazení s trenéry konzultujeme a snažíme se příliš neriskovat. Spíš volíme jistotu než jít do rizika,“ vysvětloval Moravec.

Ale pokaždé se to úplně nepovede, přiznává Ondřej Rybář.

„Počasí neporučíte. Oproti předpovědi to může dopadnout jinak, stejně jako se nám to stalo v Hochfilzenu. A nebyli jsme jediní.“

V tomto kole Světového poháru už se každopádně čeští ani žádní jiní trenéři nasazováním do skupin trápit nemusejí, zbývají totiž jen závody s hromadným startem, ve kterých tahle starost logicky odpadá.

Jan Suchan, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme