Mezi slalomářkami září česko-slovenské trio. Sní o společných stupních vítězů

Rakušani připravili nejštědřeji dotovaný závod v historii ženského lyžování, ale mají z něj pramálo. Z rekordního jackpotu ve výši v přepočtu čtyř a půl milionu korun pro sebe dvě třetiny ukrojily druhá Šárka Strachová a vítězka Veronika Velez Zuzulová, ověnčená i titulem ‚Sněžná princezna‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejštědřeji dotovaný závod ženské sezony ovládla Veronika Velez Zuzulová (vpravo) před Šárkou Strachovou | Zdroj: Reuters

„Určitě se zvyšuje sebedůvěra a jistota mezi bránami. Mám z toho velkou radost,“ těší druhé místo v nejštědřeji dotovaném ženském závodě v historii alpského lyžování.

Češtinu a slovenštinu by mohli pořadatelé klidně určit úředními jazyky na stupních vítězů. Nejméně jedna z lyžařek, která jednou z řečí plynně mluví, stála na pódiu zatím po každém slalomu této sezony SP. Platí to i po šestém podniku ve Flachau.

Přehrát

00:00 / 00:00

Československo je lyžařskou velmocí. Bohužel až téměř čtvrt století po rozpadu federace

„Stala jsem se ‚Sněžnou princeznou‘. Pro mě to byla vždy urážka, manžel mi tak říkal, když něco nešlo tak, jak by mělo. To slovo jsem nenáviděla. Teď asi změním názor. Přijdu domů a řeknu: ‚Vidíš, teď jsem ta princezna‘,“ směje se vítězka Veronika Velez Zuzulová.

Obě lyžařky se narodily ve stejné zemi, ale teď chce každá pro svou zemi získat malý křišťálový glóbus pro nejlepší slalomářku zimy. Ale nevadilo by jim, kdyby si cestu zpestřily jednou federální raritou – československými stupni vítězů ještě s vycházející hvězdou Petrou Vlhovou.

„S Péťou o tom sníme. Určitě bychom chtěly být spolu na pódiu. Kdyby tam byla Šárka, bylo by to super,“ usmívá se Velez Zuzulová. „Bylo by to hezké. Ještě s tím, že na nejvyšším stupni by byla Češka a pak dvě Slovenky,“ otevírá v nadsázce federální nevraživost česká favoritka.

Ještě víc se na podobný okamžik těší čeští a slovenští fanoušci, kteří se ve Flachau nenechali zahanbit. Hlavně slovenských vlajek na závodech SP přibývá geometrickou řadou. Zdá se, že ze Slováků se stává národ fanoušků alpského lyžování.

Šárka Strachová dosáhla na další pódium. Ve Flachau skončila druhá

Číst článek

„Víte, vy máte hokej a my se vás bojíme. Přijdeme na hřiště a neumíme hrát hokej, bojíme se vás. Tak chceme ukázat, že umíme aspoň lyžovat. Protože máme krásnější hory, než máte vy,“ pyšní se Josef Boroš. Ví, co říká, pochází totiž z Liptovského Hrádku, městečka sevřeného Tatrami.

Sám přijel fandit regionální favoritce Petře Vlhové, další Slovence v top 10. Senzační vítězka slalomu v Aare je ve 20 letech příslibem dalších bohatých let slovenského lyžování. Zato za Šárkou Strachovou zeje výkonnostní propast.

Navíc druhá nejlepší česká slalomářka Martina Dubovská je také ze Slovenska. Hlavně pro Čechy je tak škoda, že zlatá éra československého lyžování přišla skoro čtvrt století po rozdělení federace.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme