Mimořádný biatlonový kongres o dopingu se bude konat den před MS

Mimořádný kongres Mezinárodní biatlonové unie (IBU), na němž se bude projednávat zpřísnění trestů za doping, se uskuteční 8. února v rakouském Fieberbrunnu. O den později začne v nedalekém Hochfilzenu mistrovství světa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský biatlonista Martin Fourcade

Francouzský biatlonista Martin Fourcade | Foto: (C) Český biatlon Petr Slavík

IBU o svolání kongresu ještě před světovým šampionátem rozhodla pod tlakem sportovců během víkendového Světového poháru v Anterselvě. Dnes rakouské agentuře APA potvrdila přesný termín.

„Pro nás je tato zpráva o svolání kongresu dobrá v tom, že se konečně začalo něco dít. Termín den před zahájením světového šampionátu bereme na vědomí. V programu jsou body, které jsme požadovali. Uvidíme, jaký bude další vývoj situace,“ řekl ČTK prezident Českého svazu biatlonu (ČSB) Jiří Hamza.

Kongresu se Hamza zúčastní společně s viceprezidentem ČSB pro ekonomiku a marketing Liborem Vlčkem a viceprezidentem pro biatlon Vlastimilem Jakešem. Nic nového česká strana na mimořádný kongres nepřipravuje. „Všechno jsme řekli nebo napsali,“ dodal Hamza.

Kritika sportovců i funkcionářů

Kongres je nejvyšším orgánem IBU a tvoří ho delegáti ze zhruba padesáti členských zemí a funkcionáři mezinárodní unie, kteří ale nemají hlasovací právo. Hlavním tématem kongresu bude zpřísnění antidopingových pravidel, mezi něž by mohly mimo jiné patřit delší tresty pro přistižené a velké finanční pokuty pro příslušné národní federace.

Vedení IBU v čele s norským prezidentem Andersem Bessebergem čelí kritice z řad sportovců i funkcionářů kvůli svému liknavému přístupu ke kauze ruského dopingu. Kvůli tomu sepsala trojice biatlonistů Michal Šlesingr, Martin Fourcase a Lowell Bailey petici, kterou podepsalo 157 sportovců a 56 trenérů z 26 zemí. Otevřený dopis napsal IBU také šéf českého biatlonu Jiří Hamza.

IBU se původně odvolávala na to, že změny v antidopingových pravidlech mohou být schváleny pouze na kongresu, jenž byl naplánován až na rok 2018 do Poreče. Vedení unie se však s největší pravděpodobností o uplynulém víkendu zaleklo plánovaného protestu biatlonistů na startu závodu s hromadným startem v Anterselvě a přislíbilo svolání mimořádného kongresu ještě před MS.

Biatlonisté kvůli mlčení o ruském dopingu zvažovali protest. Odvrátilo ho až svolání kongresu

Číst článek

Výzva biatlonistů a funkcionářů byla reakcí na druhou zprávu Světové antidopingové agentury (WADA), podle níž se organizovaný doping v Rusku týkal i 31 biatlonistů. V prosinci byly předběžně suspendovány Olga Viluchinová a Jana Romanovová, které už ukončily kariéru. Pokud by jim byl doping prokázán, dodatečně by se mohly posunout na pódium v závodu štafet na olympijských hrách v Soči původně čtvrté Češky.

Proti zbylým 29 nejmenovaným ruským biatlonistům zahájila IBU formálně řízení a o víkendu oznámila, že 22 případů bylo zastaveno kvůli nedostatku důkazů. Vyšetřování ostatních sedmi stále probíhá. IBU také čelila kritice za to, že navzdory doporučení WADA po první takzvané McLarenově zprávě o ruském dopingu udělila loni v září pořadatelství mistrovství světa 2021 Ťumeni.

Ruská strana dostala čas do 5. února na to, aby se k obvinění ze systematického dopingu vyjádřila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme