Moderní sáňkařská dráha v Soči je nejbezpečnější na světě, říkají pořadatelé her

Přesně za měsíc začne zimní olympiáda v Soči. Na závěr příprav osobně dohlíží na místě prezident Vladimir Putin. Většina olympijských zařízení a sportovišť už prošla zatěžkávacími zkouškami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sáňkařská dráha v Soči objektivem zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína | Foto: Martin Dorazín

Zatímco dole na břehu Černého moře je krásné slunečné počasí s teplotami dosahujícími 14 stupňů, v horském areálu nad Soči panuje pravá zima.

Nejvyšším vrcholem v areálu je Kamenný sloup, vysoký 2509 metrů. Lanovky ovšem vedou na vrchol jižních svahů do výšky 2320 metrů. Tento vrchol se jmenuje Rosa Pika. Je to vlastně hřeben. Autobusem se dá po serpentinách dostat do horní stanice sáňkařské dráhy, kde už probíhají testovací závody.

„Na této dráze dosahujeme rychlosti přes 120 kilometrů za hodinu, což je zhruba světový průměr. Je to ale momentálně nejbezpečnější dráha na světě. Má totiž několik brzdných úseků, aby nedošlo k neštěstí jako při olympiádě ve Vancouveru. Je to všechno dobře promyšlené,“ hodnotí dráhu ruský sáňkař Alexandr Treťjakov.

Ve Vancouveru před čtyřmi lety zahynul gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili, protože nezvládl příliš vysokou rychlost. Vyletěl z trati a narazil do sloupu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sáňkařskou dráhu v Soči si prohlédl i zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

„Z této dráhy jen tak nevyletíte, nejsou tu tak složité a nebezpečné úseky,“ říká z vlastní zkušenosti Alexandr Treťjakov.

„Je to jedna ze 17 mezinárodních sáňkařských drah na světě. Bezpečnostní požadavky mezinárodní sáňkařské federace jsme splnili na sto procent. Je to ale jediná dráha, která má tři protisklony, které ještě dodatečně omezují rychlost,“ vysvětluje technické parametry vedoucí tohoto objektu Alexandr Kovalenko a pokračuje:

„Maximální rychlost je 135,8 kilometru za hodinu. Už jsme tady uspořádali několik mistrovství a loni dva světové poháry. Ve všech parametrech jsme získali vysoké hodnocení.“

Sáňkařská dráha v Soči objektivem zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína | Foto: Martin Dorazín

Sáňkařská a bobová dráha je dlouhá 1814 metrů, z toho 314 tvoří brzdná zóna. Na úbočí kavkazských hor se vlní jako had, protože přirozeně kopíruje terén, její design je nepřehlédnutelný a velmi povedený.

Z pohledu laika to vypadá jednoduše – sednout na sáňky a jet, co to dá. A zdá se, že v tubusu člověk moc možností ani nemá. Alexandr Kovalenko zná každý centimetr dráhy.

V Praze na Letné vzniká sportovní park, centrum pro fanoušky v době OH v Soči

Číst článek

„Drah průjezdu jsou tisíce, musíte si z nich vybrat tu jednu nejlepší. Každá dráha je přitom jiná a musíte počítat s jejími specifiky,“ dodává Kovalenko.

Organizátoři ujišťují, že ve stejně špičkovém stavu jsou všechna olympijská zařízení.

Sáňkařská dráha v Soči objektivem zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme