Mráz a vítr sužují české lyžaře ve Finsku. Nejvíce Koudelku

Že je koncem listopadu zima, to je celkem normální. Zvlášť, když je to ve Finsku, téměř na polárním kruhu. Když ale teplota na Světovém poháru v klasickém lyžování klesla na -15°C, hned se stala hlavním tématem dne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stadion ve finském středisku Ruka

Stadion ve finském středisku Ruka | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Na takovou "klendru", jaká byla ve finském středisku Ruka, totiž není jen tak někdo zvyklý. A hlavně poněkud komplikuje podání fyzického výkonu na maximální úrovni. A to si jinak sportovci mráz pochvalují nebo jim alespoň nevadí.

"Zaplaťpánbůh za to, je to zimní sport. Pořád lepší než jezdit v plus pěti. Kdyby bylo více než mínus dvacet, tak by to asi bylo blbý, ale ta patnáctka, to je furt schůdný," říká sdruženář Tomáš Slavík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mráz a vítr sužují české lyžaře ve Finsku. Nejvíce Koudelku

Ten jako jediný Čech v pátek dokázal bodovat, zajel 18. místo. Lukáš Bauer sice zajel pro změnu nejhorší výsledek kariéry, ale na chlad si ani po 104. místě nestěžoval.

"S těmi dýchacími cestami mívám problémy, ale jsem zdravý, tak stát jen kvůli tomu, že hlásí zimu, to nebudu," prohlásil Lukáš Bauer. Ono by ostatně jen samotných -15 stupňů nebylo nic tak dramatického, kdyby od severovýchodu nefoukal vítr. Pocitová teplota klesla k -20 a sportovci opouštěli stadión hodně prokřehlí. Být běžkyní Evou Nývltovou, možná by normálnímu člověku upadly uši. Jí totiž koukaly zpod čepice i s většími náušnicemi…

"Nenene, uši je asi jediné, co mně nemrzlo," smála se běžkyně. Zima ji určitě byla na ruce, stejně jako Martinu Koukalovi.

Koudelka asi ani nemohl odepnout lyže

"Převlekové rukavice jsem si sundal těsně před startem a stejně jsem ronil kroupy, jak jsem měl zmrzlé ruce," říkal Koukal.

I slzy tedy rychle mění skupenství. Absolutním vítězem nevyhlášené soutěže o českého ratlíka dne byl ale skokan na lyžích Roman Koudelka. Po svém pokusu v nakonec zrušené kvalifikaci se výjimečně neklepal nervozitou, ale zimou. A to mu oproti tréninkovému kolu bylo ještě hej.

"Druhé tréninkové kolopřestal jít počítač skokana přede mnou, tak jsme tam tvrdli nahoře čtvrt hodiny a dole jsem si ani nemohl odepnout lyže. Musel jsem rovnou běžet do buňky, protože to se nedalo," přiznal Roman Koudelka.

Aby nedošlo k mýlce, jury nakonec skokanům kvalifikaci přeložila kvůli větru. A k té teplotě: v sobotu má klesnout prý k -18 stupňům.

Tomáš Kohout, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme