MS v biatlonu má své celebrity i mimo tratě: Jaye a Wilhelmovou

Dlouhý boj s běžkami na nohách okořeněný dvěma až čtyřmi střelbami a dalšími skrytými nástrahami, i tak by se dal charakterizovat biatlon. Nejen Radiožurnál vám ho teď při mistrovství světa přibližuje a zveme vás do zákulisí. Dělají to i televize, kterým pomáhají třeba olympijští vítězové a světoví šampioni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bronzový Rus Shipulin se podepisuje fanouškům

Bronzový Rus Shipulin se podepisuje fanouškům | Foto: Jan Kodet | Zdroj: Český rozhlas

Třeba Vincent Jay, olympijský vítěz z Vancouveru, popisuje zasvěceně divákům francouzského Eurosportu trať vytrvalostního závodu mužů. S kariérou biatlonisty se rozloučil před Vánocemi v Hochfilzenu, ale daleko sportu neutekl. Vlastně vůbec. Dál objíždí světové poháry, jen v jiné roli.

„O dost míň mě teď bolí nohy, o dost míň trpím… Ale ne. Biatlon je něco, čím jsem vždycky žil. Přinesl mi olympijské zlato a bronz. Je to 14 let mého života, a protože je mi 28, tak jsem vlastně jeho půlku strávil na lyžích a s malorážkou. Miluju ho a tak 10 let s ním hodlám pokračovat,“ vysvětluje tento Francouz, proč raději nezvolil pohodlný život v sofa u sýra vín.

On si totiž užívá i svou novou práci a odmítá, že by pro něj byla změna nějak náročná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biatlonové celebrity lze na mistrovství světa v Novém městě na Moravě najít i jinde než na tratích

„Je to sice nové, ale ne těžké. Tím, že znám všechny sportovce strašně snadno, se dostanu třeba ke všem informacím o formě, jak na tom kdo je. A pořád je tu hodně věcí, které můžu lidem ve svém komentáři vysvětlit.“

Což je obrovské plus, do tajů biatlonu totiž člověk proniká hodně dlouho, a pokud nezávodil, jde mu to ztuha.

Další celebritou za mikrofonem je Kati Wilhelmová. Tato Němka také zná naprosto dokonale pozici na obou stranách mikrofonu. Možná si ještě pamatujete její červené vlasy čouhající zpod čepičky. Ale od konce kariéry v roce 2011 jezdí po světových pohárech a šampionátech jako expertka německé ARD.

„Ano, je to moje hlavní práce. Jinak teď ukončuji své studium, mezinárodní management, píšu svou bakalářskou práci a jinak jsme máma,“ směje se žena, která za čtrnáctiměsíční Lottou už z Nového Města na Moravě odjela domů do Duryňska. Ale ještě předtím stačila - stejně jako mnozí další - šampionát vychválit.

„Slyšela jsem, že se to tu hodně připravuje, a něco jsem od toho čekala. Ale stejně jsem pozitivně překvapená. Skvělá atmosféra, velice pěkný stadion, výborná nálada. Mám v Česku přátele, už loni v létě mi říkali, že to bude skvělé. Ale mám to tu ráda celkově včetně českého jídla, strašně se mi to tu líbí,“ loučila se trojnásobná olympijská vítězka a pětinásobná mistryně světa Kati Wilhelmová.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme