Na trati mohl být jiný lyžař, vysvětluje Kurfürstová zdržení záchranářů u Banka

Ondřej Bank byl po těžkém pádu v kombinaci na mistrovství světa ve sjezdovém lyžování propuštěn z nemocnice. Přestože jeho pád vypadal hrozivě, vyvázl jen s menšími zraněními. Těsně po pádu ale trvalo velmi dlouho, než se ke zraněnému lyžaři dostali záchranáři.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři doběhli k Bankovi až po několika minutách

Záchranáři doběhli k Bankovi až po několika minutách | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Všichni říkají, že to bylo brutální. Mám lehký otřes mozku a už se cítím dobře. Vypadá, že mám zlomenou zánártní kůstku, což také není nic velkého. Hlava mě nebolí a cítím se celý,“ popisoval své aktuální pocity ve svém apartmánu v americkém Beaver Creeku potlučený Ondřej Bank.

Do kombinace nastupoval jako jeden z favoritů, ale před cílovým skokem ve sjezdu ztratil lyži a po úderu hlavou o svah proklouzal cílem v bezvědomí. Jako první se k němu dostal doktor českého týmu Jiří Beznoska, ale do té doby se nikdo ze zdravotníků nebo pořadatelů do cíle nevydal.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Evou Kurfürstovou mluvila ve vysílání Radiožurnálu moderátorka Helena Šulcová

Důvodem jsou podle bratra českého závodníka a zároveň reprezentačního trenéra Tomáše Banka nekompromisní pravidla. „Jury musí doktorovi povolit pohyb po sjezdovce. Jestli byl nad Ondřejem nějaký doktor, tak muselo všech asi sedm členů jury říct, že nikdo nejede a nikdo na něj neskočí.“

„Když vezmeme v potaz, že Ondra spadl do cílového prostoru, mohl už být na trati jiný závodník. Praxe je taková, že zřejmě cílový rozhodčí vydal pokyn: ‚Start stop‘ a všichni rozhodčí na trati a jury museli postupně odsouhlasit, že na jejich úsecích není žádný závodník,“ vysvětluje lyžařka Eva Kurfürstová.

Od strachu k vtípkům: Banka lékaři propustili šest hodin po pádu

Číst článek

Celá kontrola se podle slov bývalé české reprezentantky ještě jednou zopakuje. Až teprve pak vydává technický delegát zprávu, že je možné pustit záchranný tým na trať.

V minulosti totiž došlo k několika kolizím. „Párkrát se stalo, že se nepočkalo, informace se špatně ověřila a na trať se vydal zdravotní personál, zatímco byl jiný závodník na trati. V nějakém nepřehledném místě se srazili a byla z toho nepříjemná zranění. Ta mohou skončit až smrtí aktérů,“ varuje.

„Celá komunikace mohla proběhnout daleko rychleji, to je ale otázkou. Jinak bychom se na to dívali, kdyby se Ondrovi něco vážného stalo. Pak by se spekulovalo, jestli tam zdravotníci neměli být dřív, kde byl vrtulník a jestli neměl přistát na místě, to už jsou spekulace,“ přemýšlí dvojnásobná účastnice ZOH.

„Každopádně je důležité, že náš lékař Jiří Beznoska byl na místě včas a byl tam někdo, kdo Ondru kontroloval a křísil,“ dodává.

Bezpečnostní opatření jsou při lyžařských závodech zdvojena. „Na místě musí být dva vrtulníky, aby mohl druhý být v pohotovosti, když jeden zasahuje. Pokud tomu tak není, musí být nekompromisně přerušen závod. Třeba i slalom, který není tak nebezpečný,“ vysvětluje Eva Kurfürstová.

Helena Šulcová, Jan Kaliba, Jakub Marek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme