Na zimní paralympiádě v Soči bude premiérově snowboarding a Tomáš Váverka

Čeští handicapovaní sportovci už znají předběžnou nominaci na zimní paralympijské hry. Ve výběru, který zatím čítá 18 jmen, je také poprvé zástupce snowboardingu, sportu, který bude mít v Soči premiéru. Za Česko se představí Tomáš Váverka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snowboardcross (ilustrační foto). | Foto: Michal Novotný

„Tak ke snowboardingu jsem se dostal už dávno, už v 18 letech jsem měl ambice, že bych třeba závodil, což mě po roce přešlo. Raději jsem na těch horách trávil čas zábavou, než čekáním na tu svoji minutu slávy, ale teď je to pro mě taková nová výzva,“ říká jednatřicetiletý postgraduální student na Vysoké škole ekonomické, který patří mezi spasticky postižené a k závodění se dostal zhruba před rokem.

Na paralympijských hrách bude startovat ve snowboardcrossu. A na trati se postaví proti závodníkům s nejrůznějším typem zdravotního handicapu. „Tím, že je ten snowboard teď nový, těch závodníků není tolik, tak pojedeme všichni pohromadě a zatím to ještě není rozděleno do tolika skupin a kategorií, jako třeba u alpského lyžování,“ popisuje Tomáš Váverka, který je v okruhu největších favoritů. A ten není nijak široký.

Přehrát

00:00 / 00:00

Snowboardisté se poprvé představí na zimní paralympiádě v Soči

„Pokud by se brala přímá konkurence, tak bych si troufl odhadnout, že jsou to 3 Američané a jeden kolega z Nového Zélandu." Českého snowboardcrossaře by ale jedna věc mohla zastavit v cestě za úspěchem - vlastní psychika. „Mám velkou obavu z toho, že budu před závody nervózní, delší dobu jsem nezávodil na nějaké vrcholovější úrovni. Na tom bude třeba zapracovat," neskrývá obavy český paralympijský reprezentant Tomáš Váverka.

Podmínky k přípravě má ale slušné a to i po trenérské stránce. Spolupracuje totiž s elitou českého snowboardingu. „Letos jsem se dostal na sníh brzy, absolvoval jsem soustředění s reprezentací s českým snowboardcrossovým týmem pod vedením Marka Jelínka a trenéra Evy Samkové Jakuba Flejšara, kteří mě trénují a říkají mi, na čem bych měl pracovat," prozrazuje Tomáš Váverka.

Mirko Vasić, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme