Navzdory skvělým výsledkům trápí české freestylisty nízký zájem veřejnosti

Skvělými výsledky se v letošní sezoně můžou chlubit čeští freestyloví závodníci na sněhu, konkrétně na lyžích a snowboardu. Na světové scéně jsou aktuálně dvě česká jména, která patří k těm absolutně nejlepším a která zároveň mají v podvědomí ještě jeden úkol, než jen vyhrávat: zvýšit v Česku zájem o toto sportovní odvětví, protože - jak se shodují snowboardcrossařka Eva Samková a skicrossař Tomáš Kraus - opravdu je na co se dívat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skikrosař Tomáš Kraus | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Z českého pohledu jde o zimní sporty, které jsou v této sezoně nejúspěšnější, ale stejně se jim nedostává takového zájmu a prostoru, jako třeba klasickým lyžařům. A to ještě k akrobatickému lyžování a snowboardingu musíme přičíst, že jsou občas o dost divácky atraktivnější než třeba dvouhodinový závod běžců. Například skicross - čtyři jezdci vedle sebe v ledovém korytu překonávající prudké zatáčky, boule a hlavně sami sebe. Neznámějším Čechem je samozřejmě Tomáš Kraus, který když může, tak pomůže.

„Já to dělám tak, že kdekoli můžu pomoci propagací nebo účastí, tak tam prostě jsem a snažím se nijak to nepřikrášlovat. Ale ani nijak neubírat tomu, co tam lidé můžou zažít. Protože je opravdu něco jiného stát u trati a vidět, jak čtyři závodníci jedou v rychlosti 90 km/h a snaží se předjet jeden druhého. Je to něco jiného, než to vidět v televizi nebo když to někdo vypráví,“ srovnává aktuálně třetí muž světového poháru i třeba sledování závodu v televizi a naživo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Kraus a Eva Samková hovoří o situaci v českých freestylových sportech

Skicrossařská reprezentace ale není jen Tomáš Kraus. Patří do ní třeba také čtyřiadvacetiletý Jakub Kopřiva, který je sice ve Světovém poháru až v páté desítce, ale zdravé sebevědomí mu vůbec nechybí.

„Cílem není porážet Tomáše, ale pokud je jeho cílem vyhrát, tak mým je ho porazit,“ říká s nadsázkou Kopřiva.

Porážet Tomáše Krause? Asi až po konci jeho kariéry, která se s největší pravděpodobností uzavře po zimních olympijských hrách v Soči.

Mezi laicky řečeno prknaři zase patří mezi světovou elitu teprve dvacetiletá Eva Samková, snowboardcrossařka, která je od uplynulého víkendu už trojnásobnou juniorskou mistryní světa. A ve Světovém poháru žen je stejně jako Tomáš Kraus na třetím místě. I ona cítí, že by to se zájmem mohlo být o dost lepší.

„Zájem o moji osobu je trochu větší, ale celkově o snowboardcross pořád moc ne. Nikdo to v Čechách nevysílá a mladí lidé se k nám moc nehlásí, což je mi trochu líto, protože je to opravdu zábavný sport a těmi výsledky, jestli nějaké zajedu, se to bude jen zlepšovat,“ dodává Eva Samková.

Česká republika má ale i další úspěšné závodníky. Snowboardistka Ester Ledecká se stala poprvé v kariéře juniorskou mistryní světa ve slalomu i paralelním slalomu a boulařka Nikola Sudová skončila na světovém šampionátu sedmá.

Tereza Jelínková, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme