Nebubnujte do střelby. Jihokorejci poznávají biatlon, 'učí' je hlavně ruští fandové

Tisíce fanoušků, skvělá atmosféra a hromadná zaburácení při úspěšných trefách nejen domácích závodníků - takové jsou obvykle Světové poháry v biatlonu. Když se ale elita tohoto sportu přesune mimo Evropu, závodí se většinou v komornější atmosféře. Třeba jako tento týden v jihokorejském Pchjongčchangu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Jižní Koreji si zatím moc fanoušků cestu na biatlon nenašlo. A když už, jsou to většinou Rusové

V Jižní Koreji si zatím moc fanoušků cestu na biatlon nenašlo. A když už, jsou to většinou Rusové | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

V ne zrovna dokonale sladěném fanouškovském orchestru na tribuně olympijského stadionu hrají prim činely a bubny. A protože zatím místní nejsou biatlonově příliš vzdělaní, nápisy na velkoplošné obrazovce je upozorňují, aby tyhle nástroje nepoužívali během střelby závodníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biatlonové fanoušky v Pchjongčchangu našel reportér ČRo David Nyč

Jedni z mála Jihokorejců na tribunách Kim a Liu se nejprve trochu stydí, ale nakonec předvádí jihokorejský pokřik. „Biatlon tu není tak populární,“ přiznávají. I proto je návštěva taková, jaká je. Oproti narvaným evropským arénám mizivá.

„Korejců tu moc není. Možná pár hloučků dobrovolníků. Jak vnímají biatlon? Podle mě se malinko bojí armádního sportu. Možná to souvisí s jejich minulostí. Dát jim do ruky zbraň, z toho mohou mít respekt,“ nabízí zajímavé vysvětlení trenér Zdeněk Vítek.

Možná je skutečně i kvůli tomu v areálu poměrně prázdno a trochu slyšet jsou snad jen ruští fanoušci. Ale Gabriela Koukalová dokáže najít i výhody poloprázdných tribun.

„Mělo by to být výhodnější na koncentraci, když tu není tolik lidí. Ne všude je biatlon tak fenomenální sport jako v Evropě,“ uznává mistryně světa.

Třeba dorazí víc fanoušků na víkendové závody, dnes jsou na programu ty stíhací. Ženy začnou v 10:45 středoevropského času a jako nejlepší Češka do něj vyběhne Eva Puskarčíková. První muž odstartuje v půl jedné.

David Nyč, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme