Nebylo to fér, říká k bodování krasobruslařů na ME Vlasta Kopřivová

Přestože ruští krasobruslaři, snad s výjimkou sportovní dvojice Volosožarová-Traňkov, nijak v této sezóně nedominovali, z ukončeného mistrovství Evropy si odváží z dvanácti možných hned osm medailí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenérka Vlasta Kopřivová (vlevo) souhlasí s názorem, že bodování na ME nebylo fér | Zdroj: ČTK

Nejen podle názorů jejich zhrzených soupeřů to ale není tak úplně zásluhou jejich formy. Své totiž zřejmě řekla k letošním výsledkům i olympijská akce, která se koná už za tři týdny v Soči.

„Chci říct, že je skandál, když si někdo dovolí dát Carolině Kostner sedm. V komponentech sedm jsou junioři. A to neříkám proto, že je Carolina kamarádka, že jí mám rád,“ zastává se krasobruslařky Caroliny Kostnerové její dlouholetý tréninkový partner Tomáš Verner.

Legendární Italka útočila letos v Budapešti na šestý evropský titul, čímž by se dostala na druhé místo historie. Místo toho jí rozhodčí přisoudili až bronzovou medaili. Před ní byly dvě Rusky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nebylo to fér, říká k bodování krasobruslařů na ME Vlasta Kopřivová

„To si myslím, že bylo moc okaté a nebylo to fér,“ souhlasí s většinovým názorem odborníků respektovaná trenérka Vlasta Kopřivová a naráží tím na rozhodčí, kteří se starají o druhou sadu známek, tedy tzv. programové komponenty.

V hodnocení bruslařských dovedností, spojovacích prvků, předvedení, choreografie a interpretace je totiž vždy dost prostoru k tomu, jak i technicky skvělého bruslaře připravit o úspěch. Tři týdny před olympiádou v Soči právě tyto známky hrají nebývale ve prospěch ruských krasobruslařů.

„Nechci spekulovat a obviňovat někoho konkrétně, ale uvidíte, že ta ruská lobby tady bude veliká,“ slibuje krasobruslařské veřejnosti letos sedmý Verner. Není žádným tajemstvím, že mezi rozhodčími tohoto sportu vznikají určité spřízněné skupiny a také to, že právě je ovlivňují speciálně placení lobbisté.

Kdysi se dokonce veřejně mluvilo i o ruské mafii, které se obávali jak sportovci tak hlavně rozhodčí.

Nevím, proč jsem tam nenechal celou duši, smutnil krasobruslař Verner

Číst článek

Dnes už není situace tak dramatická, přesto platí, že podvádět se dá a letošní výsledky například v soutěži žen a částečně i mužů dokazují, že se tak také děje.

„Myslím si, že se s tím nedá nic dělat. Když jsem byla mladší, tak jsem si myslela, že proti tomu něco dělat půjde. V Česku jsem dala asi dva protesty, ale bylo to k ničemu,“ upozorňuje Vlasta Kopřivová na to, že krasobruslení bylo vlastně vždy více než sportem jakýmsi druhem showbyznysu, ve kterém platí trochu jiná pravidla, a ve kterém kontroverze a skandály jsou vlastně vítány.

„Někteří rozhodčí jsou velmi nervózní. To si pamatuju, že jsem se až divila, proč to dělají. Někteří byli před velkými závody nervóznější, než kdyby měli sami jet,“ vzpomíná na svoji aktivní kariéru mezinárodní sudí Olga Žáková.

Bruslaři malých zemí musí být o třídu lepší

Abychom byli spravedliví, ruská lobby je sice v krasobruslení před olympiádou v Soči do očí bijící, podobně jsou ale na tom například i Američani s Japonci.

A patřičný respekt měli v minulosti, zásluhou všemi uznávaného místopředsedy Mezinárodní bruslařské federace Josefa Dědiče, i českoslovenští bruslaři. Sportovci tzv. malých zemí tak mají jedinou možnost.

Být o třídu lepší ve skocích než konkurence, tak aby je nemohl žádný zákulisní tlak připravit o tvrdě vydřený úspěch. Tak jak se to například povedlo před šesti lety na mistrovství Evropy Tomáši Vernerovi, nebo částečně i letos Španělu Fernandézovi.

Bývalý německý krasobruslař Daniel Weiss kdysi řekl, že když přijdete do krasobruslařského světa normální, máte problém normální zůstat. Toto tvrzení platilo a platit bude i po olympiádě v Soči.

Michal Jurman, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme