Nedostatek sněhové pokrývky pořádání Jizerské padesátky neohrozí

Na Jizerce není ani vločka, v Bedřichově se válí mlha, teplota je kolem nuly, sníh chybí. Tak to vypadá v nejsevernějších českých horách měsíc před startem Jizerské padesátky. Lyžaři mohou zatím trénovat třeba v sousedních Krkonoších a doufat, že počasí slavný závod neohrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jizerská magistrála vede i kolem Šámalovy chaty

Jizerská magistrála vede i kolem Šámalovy chaty | Foto: Archiv JIZERSKÉ, o. p. s.

A ani by nemuselo. Stačí, když sníh napadne i čtyři dny předem a pořadatelé projedou stopy.

„Nejen já, ale celý organizační tým je v klidu. Podle horalů v Jizerských horách by zima měla být bohatá na sníh a mělo by mrznout. Na mráz jsme připraveni. Máme několik zasněžovacích zařízení. Díky spolupráci s městem Liberec máme několik sněžných děl z areálu ve Vesci,“ říká jeden z pořadatelů David Douša.

Organizátoři připraví závod s plným servisem i za situace, kdy by se kousky musely běžet s lyžemi v rukou a klasických maratonkách. Takhle průkopnicky už se to ostatně udělalo před necelými dvěma lety, byť jen mezi nadšenci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Organizátoři Jizerské padesátky jsou připraveni i na to, že před závodem bude nedostatek přírodního sněhu

A když byla řeč o jizerskohorských domorodcích, za jednoho z nich lze považovat i dvojnásobného vítěze Jizerské padesátky Stanislava Řezáče.

„Sníh tam teď ležel. Sice to roztálo, ale o víkendu by snad mělo trochu chumelit,“ říká Řezáč, kterého jen tak něco nevyhodí z rytmu.

Přesto má pro pořadatele jedno doporučení inspirované sněhovým závodním okruhem v Livignu, kde se jela zkrácená La Sgambeda.

„Bylo by dobré, aby závod byl za každou cenu. Organizátoři by měli připravit okruh, který by měl osm až deset kilometrů, a v nejhorším případě se závod odjede zkrácený,“ dodává vytrvalostní běžkař.

I s touto variantou, jako s jednou z krajních, pořadatelé počítají. Proto jsou v Bedřichově připravena sněhová děla.

Tomáš Kohout, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme