Nejlepší český horolezec Radek Jaroš připravuje nový projekt, na úvod se chystá na Aljašku

Jako patnáctý člověk na světě zdolal Radek Jaroš v roce 2014 všechny osmitisícovky v Himálaji. Stal se členem Síně slávy světového horolezectví. Ani to mu ale nestačí. Má před sebou další výzvu v podobě nového projektu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Jaroš, horolezec | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

„V polovině května odlétám na Aljašku na Denali, což je Mount McKinley, největší hora Severní Ameriky. To bude první kopec z nového projektu Koruny světa nebo Koruny planety,“ prozradil Radek Jaroš.

Na splnění tohoto cíle si dal specialista na expedice o malém počtu členů a především horolezec absolvující své výstupy bez použití kyslíkových přístrojů a pomoci výškových nosičů tři roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejlepší český horolezec současnosti Radek Jaroš se připravuje na svůj nový projekt

„Mě nic nežene k tomu, abych to dokončil nějak extrémně rychle. Budu si to chtít spíš užít a spojit s dalšími aktivitami. Mořský kajak, divoká voda nebo kolo. Chci se trochu radovat ze života a ne jen strádat ve větru a mrazu,“ vysvětloval Jaroš.

Do startu expedice schází rodákovi z Nového Města na Moravě ještě necelé tři měsíce. Snad i proto ještě nezačal s přípravou. Naopak v těchto dnes má čas potěšit své fanoušky při besedách doplněných videoprojekcí. Hodně času mu zabere také administrativa.

„K expedici je ještě daleko, zatím se ani nepřipravuji. Bohužel ani fyzicky. Administrativa, přednášková činnost a další věci spojené s tím, aby člověk mohl horolezectví dělat, zabírají hrozně moc času. Snažím se to ale ukončit a březen a duben už bude jen na přípravu,“ pokračoval český horolezec.

Kromě fyzické přípravy potřebuje také při horolezectví vytrvalost. Jak sám držitel Koruny Himálaje říká, buduje si ji prakticky celý život.

Nemusím ladit formu jako například Martin Koukal. Ten musel v den D podat nejlepší výkon života, aby se stal mistrem světa. Fyzickou kondici buduji naštěstí celý život a je potřeba ji jen restartovat,“ dodal Jaroš.

Získá jí především na kole. Loni na přelomu března a dubna najezdil například dva a půl tisíce kilometrů. Motivací zůstávají nejrůznější výzvy. Ani Aljaškou to prý neskončí.

„Výzvy musí mít člověk pořád před sebou. Jenom tak nezakrní a nestane se z něj otrapa, který sedí doma nebo v hospodě a říká, že mu osud nebo lidi nepřejí. Pravda je taková, že lidi jsou líný a nejdou do toho,“ uzavřel povídání horolezec Radek Jaroš.

Pavel Petr, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme