Nezastavitelný Björndalen i ve 41 letech vede Světový pohár. Motivaci stále mám, říká

V létě ho trápila infekce dýchacích cest, vynechal šest týdnů tréninku a bál se, že se ani nedostane do supersilného norského týmu. 41letý biatlonista Ole Einar Björndalen se ale do sestavy vešel a teď není nejlepší jen z Norů, ale ze všech ve Světovém poháru. Na vítězství z individuálního závodu totiž ve švédském Östersundu navázal třetím místem ve sprintu, a tak je v průběžném hodnocení první. Přitom už několikrát to vypadalo, že je jeho kariéra u konce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biatlonová legenda Ole Einar Björndalen z Norska

Biatlonová legenda Ole Einar Björndalen z Norska | Foto: Jan Kodet | Zdroj: Český rozhlas

„Jsem motivovaný, stejně jako ve dvaceti letech. Rád lyžuji, rád závodím, rád tvrdě trénuji. Myslím, že moje motivace nikdy nezmizí a bude to vážně těžké a zvláštní přestat s tímhle sportem,“ tvrdí biatlonová legenda Ole Einar Björndalen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biatlonista Ole Einar Björndalen motivaci neztrácí ani po čtyřicítce. Jeho výsledky jsou toho důkazem

Rozlučku si norský fenomén naplánoval už po olympijských hrách v Soči, ale tam senzačně vyhrál sprint, a tak se rozhodl protáhnout si kariéru až do letošní sezóny.

Mělo by to být „sbohem" se vším všudy, jednak mistrovství světa hostí v březnu jeho domácí areál na bájném Holmenkollenu a jednak to zatím vypadá, že má na to loučit se na vrcholu. Přitom oproti největším konkurentům má pěkných pár let navíc.

„Hlavu mám skoro stejnou, jen kondice byla v Naganu nebo trochu později o něco lepší, ale nyní mám zase zkušenosti. Z toho můžu těžit a uspořit tím nějakou sekundu,“ myslí si vítěz 95 závodů biatlonového Světového poháru, který se dokázal prosadit i mezi běžci specialisty.

Skvělá Soukalová ovládla sprint v Östersundu

Číst článek

Ale ne vždy si Björndalen se zkušenostmi a svou pílí vystačil, pár sezón měl na své poměry trochu slabších, i když je to až trapné říkat, protože co by většina dalších biatlonistů za takové slabší sezóny dala.

Mezi lety 2011 až 2013 nezískal žádnou individuální medaili a dvakrát také chyběl v elitní desítce konečného pořadí Světového poháru. Legendární Nor se ale nikdy nevzdal.

„Ne, tenhle život je dost krátký na to se vzdávat. Člověk se musí pořád držet. Měl jsem sice těžké roky, problémy, ale o motivaci jsem nikdy nepřišel, takže jsem dál tvrdě trénoval. To je hlavní důvod toho, že tady dnes jsem,“ říkal Ole Einar Björndalen po svém vítězství na loňských olympijských hrách, ale slova jsou to platná i dnes.

Podle mnohých je absolutním profesionálem, který sportu obětuje mnohé. Například, aby měl co nejvíce prostoru na přípravu, regeneraci, ale i třeba vhodně načasovanou stravu, pořídil si obytný kamion i s trenažérem na kolečkové lyže.

Velké cíle má legendární Nor dva: pěkné rozloučení s kariérou na šampionátu doma v Oslu a ideálně i se stovkou vítězství ve Světovém poháru. Už teď jich má úctyhodných 95.

Jan Suchan, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme