Norsko sleduje Northuga a Björgenovou, chce po nich vítězství

Norové sami o sobě rádi říkají, že kdo v jejich zemi nemá vlastní běžky, je svému okolí podezřelý. Běh na lyžích je v téhle části Skandinávie sportem číslo jedna. Když loni Marit Björgenová s Petterem Northugem vyhráli během domácího mistrovství světa pro lyžařskou supervelmoc dohromady sedm zlatých medailí, když počítáme i štafety, národ jim ležel u nohou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petter Northug na stadionu v Toblachu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

A protože v této sezóně světový šampionát i zimní olympiáda chybějí, Norové coby vrchol sezóny bedlivě sledují Tour de Ski, kterou - považte - za pět let její existence nikdy žádný Nor nevyhrál.

„V Norsku žije pět miliónů lidí a polovinu Tour de Ski intenzivně zajímá. Jeden a půl miliónu diváků sleduje závody v televizi a milión lidí poslouchá rádio,“ říká mi kolegyně z norského rozhlasu Inger-Lise Hansenová, která má při lovu rozhovorů mnohem těžší úlohu.

Zatímco Lukáš Bauer během Tour de Ski odpovídá většinou jenom do mikrofonu Radiožurnálu, norské hvězdy Northuga a Björgenovou nebývá přes hordu jejich krajanů s nataženými pažemi vůbec vidět. Píše a mluví se o nich hodně, jsou hrdiny novodobých severských ság a bez vítězství aby se snad ani domů nevraceli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Půl Norska sleduje na Tour de Ski Northuga a Björgenovou, chce po nich vítězství

„ Vrátit se můžou, ale myslím, že zvlášť Northuga by samotného hodně štvalo, kdyby letos Tour nevyhrál. A národ to cítí stejně - čeká, že tu vyhraje,“ směje se Inger-Lise.

Northuga by to jistě štvalo, vždyť třikrát po sobě skončil v tomhle seriálu druhý - dvakrát ho porazil Švýcar Cologna, jednou Čech Bauer. A právě Dario Cologna po dvou třetinách Tour de Ski těsně vede. Northug je zatím - ano, hádáte správně - druhý.

„To už je snad lepší skončit třetí. Zkusím holt vyhrát napočtvrté, ale je to těžké, konkurence je silná a nespí. Je potřeba mít štěstí, být ve formě a vyhnout se při Tour jakýmkoli problémům,“ říká Petter Northug, kterého spolu s Marit Björgenovou přijeli někteří fanoušci podpořit osobně.

Rozhodne se v neděli

„Měli by vyhrát, hodně lidí u nás doma jim věří. Kowalczyková a Cologna jsou taky hodně silní, ale pro nás Nory je důležité, aby Petter a Marit vyhráli,“ ujišťuje mě fanynka Marta s norskou vlajkou v ruce.

Spolu s manželem se vydali ze severu jenom na část Tour, stálo je to v přepočtu asi padesát tisíc českých korun a věří, že svými hlasivkami pomohou k prvnímu norskému vítězství v seriálu.

I Marit Björgenová je zatím druhá, v těsném závěsu za Polkou Kowalczykovou. Rozhodne se v neděli při vražedném stoupání sjezdovkou Alpe Cermis, kam se Björgenová vrátí po třech letech.

„Jó, na to se těším, opravdu. Bude to zápřah, ale to platí pro každého, takže se těším,“ utrousila Marit Björgenová pro Český rozhlas, když zrovna žádný z norských novinářů nebyl nablízku.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme