Norský běžec na lyžích Northug vyhrál v Rogle, Bauer nestartoval

Norský běžec na lyžích Petter Northug vyhrál závod Světového poháru na 15 kilometrů klasickou technikou s hromadným startem ve slovinské Rogle. Vedoucí muž seriálu porazil ve finiši o dvě desetiny sekundy Švýcara Daria Colognu. Nejlepší český reprezentant Lukáš Bauer v Rogle chyběl, protože dal přednost přípravě na Tour de Ski. Jediný Čech na startu Martin Jakš skončil pětadvacátý.

Martin Jakš - Tour de Ski

Martin Jakš - Tour de Ski | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Závod žen vyhrála při absenci letošní suverénky Marit Björgenové, která je nemocná, Polka Justyna Kowalczyková. O dvaadvacet sekund porazila druhou Norku Therese Johaugovou, třetí skončila další norská lyžařka Vibeke Skofterudová.

Běžci na lyžích se od začátku drželi v jedné skupině, ještě kilometr před cílem bylo šestadvacet závodníků seřazeno do patnácti sekundách, mezi nimi nechyběl ani Čech Martin Jakš. Závěrečný sprint ale celé pole roztrhal a Northug prokázal výborné sprinterské schopnosti, když ve finiši porazil obhájce vítězství ve Světovém poháru Daria Colognu.

Muži - 15 km klasicky:
1. Northug (Nor.) 42:42,7, 2. Cologna (Švýc.) -0,2, 3. Poltaranin (Kaz.) -1,1, 4. Manificat (Fr.) -1,6, 5. Legkov -2,1, 6. Bělov (oba Rus.) - 5,9, 7. Heikkinen (Fin.) -6,6, 8. Hellner (Švéd.) -7,8, 9. Vylegžanin (Rus.) -8,7, 10. Harvey (Kan.) -9,1, ...25. Jakš -24,8

Průběžné pořadí SP (po 9 z 37 závodů): 1. Northug 600, 2. Cologna 408, 3. Manificat 266, 4. Olsson 259, 5. Hellner (oba Švéd.) 259, 6. Poltoranin 254, ...12. Bauer 172, 34. Jakš 65, 61. Magál 22

Ženy - 10 km klasicky:
1. Kowalczyková (Pol.) 32:49,7, 2. Johaugová -22,1, 3. Skofterudová (obě Nor.) -27,4, 4. Saarinenová (Fin.) -47,6, 5. Ivanovová -57,0, 6. Iksanovová -58,9, 7. Medveděvová (všechny Rus.) -59,5, 8. Išidaová (Jap.) -1:00,5, 9. Jacobsenová (Nor.) -1:03,7, 10. Lahteenmakiová (Fin.) -1:13,0, ...40. Nývltová -3:07,6

Průběžné pořadí SP (po 9 z 37 závodů): 1. Björgenová (Nor.) 582, 2. Skofterudová 479, 3. Johaugová 471, 4. Randallová (USA) 423, 5. Kowalczyková 390, 6. Kallaová (Švéd.) 342