Nově složené reprezentační družstvo běžkyň na lyžích dosáhlo prvního úspěchu

Čeští běžci na lyžích se loučí s rokem 2013 úspěšněji, než by čekali. Pět z devíti, tedy více než polovina, jich postoupilo z kvalifikace do vyřazovací části sprintu volnou technikou ve švýcarském Lenzerheide). Silvestrovské veselí zavládlo po třetím ze sedmi dílů Tour de Ski hlavně v ženské části reprezentace. Kvalifikací totiž prošlo celé před touto sezónou nově složené družstvo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová krev v týmu běžkyň na lyžích - zleva Karolína Grohová a Petra Nováková | Foto: Jan Kaliba

"Já sprint beru opravdu okrajově, takže jsem opravdu spokojená. Navíc jsme postoupily všechny tři, což je asi historický úspěch. Že jsou holky dobré sprinterky, vím dlouho, takže mě to tolik nepřekvapilo. Dnešek alespoň potvrdil, že tady jsme právem," raduje se nejzkušenější z trojice českých reprezentantek Eva Vrabcová-Nývltová.

V minulé sezóně se Světovým pohárem protloukala jako osamocená Češka, volně připojená k mužskému týmu. Letos má na Tour de Ski do party mladé Karolínu Grohovou a Petru Novákovou. A jak ukázal silvestrovský sprint volnou technikou, rozhodně tam nejsou jen proto, aby si jejich zkušenější kolegyně měla s kým povídat.

Přehrát

00:00 / 00:00

S triem českých reprezentantek natáčel Jan Kaliba

"Je to pro mě něco nového, ještě nikdy jsem nejela takovou rozjížďku ve sprintu Světového poháru. Byla to radostná jízda. Je to úžasné a navíc na Silvestra, takže o to je to lepší," smála se po svém nepostupovém čtvrtém místě ve své čtvrtfinálové rozjížďce Petra Nováková.

Ta ve dvaceti letech získala své první body ve Světovém poháru. Cítí, že světovou špičku má na dohled a ráda by se v ní časem usadila trvaleji.

"Záleží, jak pojedu další závody, tady to byl možná jen úlet. Už ale cítím, že je to lepší. Když jsem neměla žádné body, tak jsem nevěděla, jestli se mezi ostatní závodnice vůbec dostanu. Teď už cítím, že to půjde," dodává si Petra Nováková kuráže a zároveň tím dává naději celému českému ženskému běhu na lyžích, které od konce kariéry Kateřiny Neumannové na výraznější úspěch čeká.

Tohle jméno se bude překonávat těžko, ale aspoň vytvořit konkurenceschopnou skupinu závodnic, které se budou pravidelně prosazovat ve Světovém poháru, takovou ambici současné reprezentantky mají.

"Jsem ráda, že už můžeme říct, že fungujeme jako tým a že české ženské lyžování bude jenom skvétat. Věříme samy v sebe a doufám, že i ostatní o tom přesvědčíme," vzkazuje třetí z českých silvestrovských čtvrtfinalistek volného sprintu Karolína Grohová a zároveň tím dává sobě i kamarádkám z družstva úkol pro rok 2014.

Jan Kaliba, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme