O víkendu startuje Světový pohár skokanů na lyžích

České barvy bude ve finském Kuusamu hájit šestice ve složení Roman Koudelka, Antonín Hájek, Lukáš Hlava, Borek Sedlák, Jan Matura a Jakub Janda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Janda

Jakub Janda | Foto: Petr Gerhardt

Právě 32 letému Jandovi začne ve Finsku už 15-tá sezóna ve Světovém poháru. „Ahonen, Malysz, Kasai, Uhrmann, Schmitd,“ sází Jakub Janda jména závodníků, kteří jsou podle něj starší než on, na důkaz toho, že ještě nepatří do lyžařského důchodu.

A byť se v případě Michaela Uhrmanna o pár měsíců spletl, nutno uznat, že zmínění borci jsou důkazem toho, že skokani ve věku nad 30 rozhodně nejsou odepsaní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O víkendu startuje Světový pohár skokanů na lyžích

„Já už jsem ve 23 slyšel, že jsem pro tenhle sport starý a teď je mi o deset víc a furt se tam držím. Bolí to, ale Horníček nebo kdo to řekl, že kdo se ráno probudí a nic ho nebolí, tak je mrtvý. Já jsem rád, že to cítím, ale někdy je toho moc,“ směje se nejlepší muž Světového poháru z roku 2006.

Když se ohlédne do doby svých začátků v elitním seriálu, uvědomí si, že nemuselo zůstat u jediného triumfu.

„Kdybych před 15 lety uvažoval, tak jako dnes, tak jsem úplně někde jinde. Tehdy jsem uvažoval nějak dětinsky. Byl jsem takový zbrklý. Kdybychom jsme byli usměrňováni, tak jak jsme dnes, tak to mohlo být všechno úplně jinak.“

Kromě přístupu se za oněch patnáct let změnily třeba také kombinézy, pravidla, několikrát i trenér české reprezentace. Svou techniku ale Jakub Janda měnit odmítá.

„Já už se nezměním. To zkoušel Schalert mě předělat a to prostě nejde. Já mám svůj styl a techniku, ze které vycházím. To už prostě nejde. Kdyby mi bylo 18 nebo 20, tak by šlo se nějak přeučovat, ale teď ráno vstávám pravou nohou z postele a těžko začnu vstávat levou. To už je tak zažité, to se nedá změnit.“


Skáču do véčka i do vody


Vítěz Turné čtyř můstků 2005 - 2006 se na náctileté období neodkazuje bezdůvodně. V žákovském věku totiž začínal skákat dnes monopolním V-stylem. A jak se mu dnes jeví možnost skákat klasickým stylem?

„To už nejde. Všichni ze mě mají srandu. Já třeba když u volejbalu vyskočím, tak automaticky hodím nohy do véčka, skáču šipku do vody a mám nohy do véčka. Skákal jsem padákem a dopadal jsem do véčka, takže všichni z toho mají srandu,“ popisuje s úsměvem Janda.

A co až jednou Jakub Janda skákat nebude?

„Já nevím, čím bych se mohl živit, ale určitě se něco najde. Nejlepší by byla politika,“ uzavírá v dobré náladě Jakub Janda.

Petr Kadeřábek, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme