OBRAZEM: Nejlepší musheři vyráží napříč Aljaškou. Závod Iditarod jede i Češka

Na Aljašce začíná slavný závod psích spřežení Iditarod, který na téměř tisíci mílích trati prověří mašéry i jejich psy v nehostinných až polárních podmínkách. Několikadenní jízdy se účastní i jedna Češka, která na Aljašce dlouhodobě žije.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iditarod

Iditarod | Zdroj: Reuters

„Iditarod je poslední velký závod na zemi. Nelze srovnávat s ničím podobným na světě,“ chlubí se organizátoři velkého závodu psích spřežení na Aljašce. Mushery čeká téměř tisíc mil nejdrsnějšího a zároveň nejkrásnějšího terénu, který může příroda nabídnout. Přes vysoká pohoří, husté řeky, zamrzlé lesy. Napříč celou Aljaškou z Anchorage do Nome na pobřeží Beringova moře.

Trasa je dlouhá přes patnáct set kilometrů a absolvovat tento závod zvládnou jen opravdu zkušení vůdci spřežení. S tím souvisí i název Iditarod, který v jednom z domorodých jazyků znamená vzdálené místo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závod Iditarod představil Matěj Štýs

Podmínky na cestě nejsou přívětivé. Závodníci projíždí divočinou mimo civilizaci a jsou odkázáni sami na sebe. Teploty padají hluboko pod bod mrazu a na planinách navíc často vane ledový vítr. Ten může v nárazech vytvářet pocitovou teplotu až -70 stupňů.

Cesta obvykle trvá devět až patnáct dnů. Rekord je zatím osm a půl dne.

Každý musher má s sebou 21 psů. Cesta je ale velice náročná i pro psy zvyklé na polární podmínky. Může se stát, že někteří z nich zemřou. V pravidlech proto je, že do cíle musí dorazit alespoň pět z nich.

Iditarod, nejtěžší závod psích spřežení na světě | Foto: Mike Kenney

Závod je velmi populární hlavně na Aljašce, závodníci tam jsou místními celebritami. Účastní se ho ale spřežení z celého světa. Zahraniční závodník poprvé vyhrál v roce 1992 a byl to Švýcar.

Závodu se účastní i jedna Češka. Misha Wiljes vyrostla v Praze a na Aljašku se přestěhovala v roce 2003. S mašírováním začala v roce 2000 a sportu postupně propadla. Začala s kratšími trasami a vypůjčenými psy, jejím snem je ale dokončit závod s delší tratí a vlastním spřežením.

Iditarod, nejtěžší závod psích spřežení na světě | Foto: Mike Kenney

Iditarod | Foto: Reuters

Iditarod, nejtěžší závod psích spřežení na světě | Foto: Mike Kenney

Matěj Štýs, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme