Ohlédnutí za úspěchem českých rychlobruslařek na evropském šampionátu

České rychlobruslení se řadí k absolutní evropské špičce. Šampionát ve víceboji to o víkendu v norském Hamaru stoprocentně potvrdil. Martina Sáblíková se stala mistryní starého kontinentu, navíc ovládla tratě na 3000 a 5000 metrů. Neztratila se ani Karolína Erbanová. Prvenstvím na pětistovce a celkově devátým místem ukázala i ona, že s ní rychlobruslařský svět musí počítat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlobruslařka Martina Sáblíková s trenérem Novákem po trati 3000 metrů - ME ve víceboji Norsko | Zdroj: ČTK

Pro Martinu Sáblíkovou to byl v pořadí druhý evropský titul ve víceboji. Karolína Erbanová oproti tomu ve svých sedmnácti letech ukazuje, že v ní vyrůstá České republice další talent. I proto mohl být trenér Petr Novák s výsledky spokojen. Navíc při vědomí, že na pár dní zavítá konečně domů.

„Určitě se domů těšíme, protože jsme pořád pryč. Jediné, co můžu opakovat je, že je škoda, že nemáme rychlobruslařskou halu, stadion. Protože dneska to bez haly nejde," postěžoval si český kouč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohlédnutí za úspěchem českých rychlobruslařek na evropském šampionátu

Jisté je, že výsledky z Hamaru mohou českou reprezentaci povzbudit. Olympiáda se totiž nezadržitelně blíží a každý takový výsledek má svou cenu.

„Martina na pětce ještě neprohrála a na trojce dokázala taky vyhrávat i před tou Beckertovou a dalšími, takže si myslím, že jenom potvrzuje svoji výkonnost. A ty druhé jako právě Becketrová jely pětku také výborně," chválil nejen svou svěřenkyni Petr Novák.

Předvedla se i Karolína Erbanová, trenér ji ale tlaku vystavovat nechce

Radost musel mít také z výkonů Karolíny Erbanové. Odmítá však spekulovat o tom, jestli může Karolína být v budoucnu stejně dobrá jako Martina Sáblíková.

„Na tyhle otázky nechci odpovídat, protože na to už dojela jedna závodnice, které už se každá ptal, jestli bude lepší než Martina, když přejíždí její rekordy a to není nikdy dobré. Karolína tady není od toho, aby předjížděla Martinu, ale proto, aby jí pomáhala porazit svět."

Nakonec, i Karolína už ty nejlepší dokáže porážet. Třeba na pětistovce, která se stává její parádní disciplínou. Jak tedy hodnotí konečné deváté místo?

„To bez komentáře. S devátým místem jsem celkově spokojená, je to úžasné," vysoukala ze sebe sedmnáctiletá česká reprezentantka a dodala: „Jsme dobře připravené, teď se ještě potrénuje a já se budu moc těšit."

A co? Přeci na olympiádu. Jenže tam už bude muset Karolína potvrdit dosažené výsledky. „Je to tak, uvidíme, jak to na olympiádě bude. Každý závod je jiný. Zbývá ještě dost času, všichni ještě potrénují, tak uvidíme," říká překvapivá česká olympijská naděje.

Každopádně do Vancouveru pojede už se zkušenostmi také z pětikilometrové trati. V Hamaru si jí vyzkoušela vůbec poprvé.

„Tenhle závod jsem se spíš jenom bála, abych to vydržela vůbec nějak dojet a vůbec jsem si nějak nepočítala, kolikátá na té pětce budu muset být. Ten závod, dá se říct, jsem si docela užila, nebyla jsem nervózní, spíš jsem se bála, protože to bylo něco nového," přiznala Karolína Erbanová.

Zdálo se však, že premiéra mladou závodnici bolela: „Mě tak strašně bolely nohy … já si vždycky na závod hodně utáhnu brusle a ty chodidla pak tak bolí."

Martina Sáblíková se už soustředí na olympiádu

A Martina Sáblíková? Po dvou bronzových medailích na předchozích šampionátech navázala na triumf z Itálie v roce 2007. Jak se oba tituly od sebe liší?

„Poprvé to bylo hodně neuvěřitelné, protože se rozhodlo až na té pětce, kde jsem  měla najet asi 12,3 a najela jsem 12,4 vteřiny, takže to bylo o kousek. Ale povedlo se to, v což jsem nikdy nedoufala. Tady jsem si před tou závěrečnou tratí říkala, že už o to snad nemůžu přijít, ale stát se může všechno. Tenhle titul byl možná trošku jednodušší, ale možná byl i hezčí," svěřila se Martina Sáblíková,

Hamar už ale patří minulosti. A nejbližší závod? Tím bude ten olympijský ve Vancouveru.

„Když jsme sem odjížděli, tak jsem si říkala: ´no jo, tohle je vlastně poslední závod před Vancouverem a pak mám měsíc na to, abychom se dokázali připravit.´ A teď si budu moct říkat: ´Tak už máš jenom měsíc a bude to teda nostro.´ Na jednu stranu mě to strašně děsí a na druhou stranu si říkám, že už to aspoň bude tady a nebudu přemýšlet, jak to dopadne," začíná se těšit jedna z mála českých medailových favoritek.

Pavel Petr, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme