Okruh zatraktivnil Jizerskou 50 pro diváky. Víckrát viděli hvězdy i hendikepované běžkaře

Letošní Jizerská padesátka skončila. Spokojení byli po třídenním závodním maratonu nejen běžkaři, ale také diváci a pořadatelé. Ještě před několika dny se přitom s rozpaky mluvilo o tom, že závod zkrácený a rozdělený do okruhů kvůli nedostatku sněhu, může být sportovním faux pas. Stopy byly podle lyžařů dobře upravené a s tratí byli spokojení i lyžaři s hendikepem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na 4kilometrový okruh Jizerské 50 se závodníci vydávali ve vlnách | Zdroj: ČTK

„Jelo se výborně. Nečekal jsem, že pojedu, když není sníh. Fanoušci fandili,“ pochvaloval si svou účast na Jizerské padesátce Ondřej, který kvůli problémům se zrakem potřeboval na trati vodiče.

Asistenti vjeli do stopy speciálních žlutých vestách. „Mám to ulehčené tím, že Ondra něco vidí a je dost samostatný. Jen mu řeknu, kde máme stopu, kde bude ostrá zatáčka nebo dlouhý kopec,“ říká Ondřejův průvodce Libor Procházka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jizerskou 50 sledovala i reportérka ČRo Šárka Škapiková

„Odjel to beze mě. Párkrát jsem mu řekl, co a jak, ale jinak je to stoprocentně jeho výkon,“ chválí vodič, který doprovázel hendikepovaného kolegu po čtyřkilometrovém okruhu. „Je to pro lidi zajímavější, poprvé něco vidí,“ říká ke zkrácení tratě.

Před prudkým klesáním na okruhu varovali pořadatelé závodníky před každou vlnou. Kromě tohoto místa si ale jinak všichni trať chválí. A kvitují ve většině případů to, že se Jizerská 50 jede, i přes nedostatek přírodního sněhu.

„I kdyby se to mělo jít pěšky, tak by to bylo lepší. Lidi už s tím počítali,“ bál se zrušení závodu běžec Antonín Motl. „Pro diváky je atraktivnější, protože se tu závodníci několikrát objeví. Když je klasická trasa, tak odjedou od startu a zpátky přijedou za dvě hodiny,“ přemýšlí syn Martin Motl.

Nor Eliassen kraloval Jizerské 50 s velkým náskokem. Nečekal jsem to, přiznal v cíli

Číst článek

Spokojenost účastníků vidí i pořadatelé. „Lidé jsou nadšení z toho, že nikde jinde se lyžovat nedá, ale v Bedřichově ano. Okruh tu zůstane i pro rekreační lyžaře po víkendu. Nejde jen o Jizerskou 50, ale vůbec o možnost běžkovat v Česku,“ vyzdvihuje mluvčí Jizerské 50 Tomáš Leixner.

Hlavní závod odjela dnes dopoledne elitní část. Vybraní lyžaři zamířili hned z cílové rovinky na dopingovou kontrolu, které byly pro profesionální lyžaře povinné.

„V případě odmítnutí dopingové kontroly by měli problém s porušením předpisů. Mohli by být sankcionováni zákazem činnosti,“ vysvětluje dopingový komisař Petr Jelínek.

 

A je to tu! Cílem projel poslední účastník 49. ČEZ Jizerské 50! Jan Týnek se navíc v cílové rovince dočkal překvapení v...

Zveřejnil(a) Jizerská 50 dne 10. leden 2016

Šárka Škapiková, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme