Olympiáda mládeže je připravena, podíleli se i vrstevníci sportovců

Do začátku olympiády zbývá jedenáct dní a na sportovištích v libereckém kraji už je vše nachystáno. Ne, tak teď si z vás neděláme legraci. Opravdu tam taková akce bude, ovšem nejde o klasické Hry pod pěti kruhy, nýbrž o olympiádu mládeže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

krasobruslař Jevgenij Pljuščenko | Foto: Petra Čechová

Než ale celou akci zavrhnete jako druhořadou, zkusíme vás přesvědčit pár fakty. V osmi různých sportech se představí reprezentanti 44 zemí, na slavnostním zahájení, které bude téměř identické s tím na olympijských hrách, bude i předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Rogge.

A zlatí medailisté z minulých let se často neztratili ani v seniorských kategoriích. Krasobruslař Pljuščenko, lyžařky Kosteličová či Pärsonová, běžec na lyžích Martin Koukal nebo hokejista Tomáš Plekanec. Ti všichni jsou vítězi Zimního evropského olympijského festivalu mládeže. Akce, kde je mládež vedle sportovců i častými návštěvníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympiáda mládeže je připravena, podíleli se i vrstevníci sportovců

„Věc, na kterou jsme se také zaměřili, je spolupráce se školami. Takže cílíme i na mládež v našem regionu a doufáme, že přijde podpořit své vrstevníky na akci samotnou do areálu a bude fandit,“ tvrdí výkonná ředitelka organizačního výboru Kateřina Nyčová a slovy náš region myslí Liberecký kraj.

Z něj budou dokonce organizátoři podle slov Nyčové žáky na závody vozit. „Doba není jednoduchá. Chceme školy do areálu dostat, chceme, aby tam měly možnost přijít. Ale musíme jím nějakým způsobem vyjít vstříc - tedy alespoň tak, že organizujeme dopravu pro jednotlivé školy. Vyšleme autobusy a svezeme děti do areálu.“

Mládež se ostatně podílela i na medailích, logu, klipech a je na ni zacílena i propagační akce, aby přišla možné budoucí hvězdy podpořit.

„Vstupy na veškeré závody jsou zdarma, budeme rádi, když přijde co nejvíc diváků. Na druhou stranu víme, že to není mistrovství světa ani velká olympiáda. Ale já doufám, že region tu akci vnímá, že o ní ví a že lidé přijdou. Asi ne v dopoledních hodinách, kdy jsou všichni v práci, ale doufám, že na ty soutěže odpoledne dorazí,“ konstatovala Kateřina Nyčová.

Finanční problémy nebudou

Při spojení Liberce s velkou akcí se ale mnohým vybaví i finanční nesnáze dva roky starého lyžařského šampionátu. Zimní olympiáda mládeže má ale rozpočet daleko nižší.

„Tato akce je mládežnická. My se snažíme, aby byla pořadatelsky připravená především tak, aby těžiště celých příprav bylo zaměřeno na sport. Padesát procent rozpočtu pokrývá Liberecký kraj, třicet procent příspěvek Evropské unie a dvacet procent jsou vlastní zdroje organizačního výboru. Celkový rozpočet je momentálně ve výši 157 milionů korun,“ nastínil prezident organizačního výboru Roman Kumpošt.

Kateřina Nyčová potvrzuje, že podobný finanční ‘propadák‘ jako při mistrovství světa klasických lyžařů, se tentokrát opakovat nebude.

„Kdybychom věděli, že ji neumíme pokrýt, tak bychom do takové akce asi nikdy nešli. Právě proto, že i zkušenosti z mistrovství světa jsou takové, jaké jsou. Liberecký region, jako hlavní pořadatel i přispěvatel rozpočtu, by si něco takového nemohl dovolit. Takže my přesně víme, v jakých částkách se pohybujeme a jak je umíme pokrýt. Ta příprava i z tohoto pohledu, myslím, běží velice dobře.“

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme