Operace nádoru byla pro Záhrobskou mezníkem, začala novou vlastní cestu

Slova o tom, že všechno zlé je k něčemu dobré, bývají často planou útěchou. Jenže příběh lyžařky Šárky Záhrobské potvrzuje, že se v nich může skrývat velká pravda. Loni v létě bojovala lyžařka o život a musela kvůli nezhoubnému nádoru podstoupit operaci hlavy. Záhrobská teď těžké chvíle paradoxně považuje za zážitek, který jí pomohl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šárka Záhrobská a její trenér Klaus Mayrhofer v akci | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Zní to trochu cynicky, ale nešlo si toho nevšimnout a po úspěšném vystoupení ve slalomu na mistrovství světa to řekla i sama Šárka Záhrobská. Operace byla v jejím nejen sportovním životě významným okamžikem.

„Začala jsem načisto, už když jsem odešla nebo se probrala z té nemocnice. Tím, že jsem se probrala, jsem se rozhodla, že hodně věcí změním. Ani ne tahle sezóna ale ta operace a stav na ARO pro mě byly odrazovým můstkem do mojí vlastní nové cesty,“ vysvětluje česká lyžařka.

Sama ještě posílila nadhled, se kterým se postupně naučila k závodění a výsledkům přistupovat. A jiným metrem teď pochopitelně měříme Šárce Záhrobské také my, kteří máme za úkol její kariéru reflektovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Operace nádoru byla pro Záhrobskou mezníkem, začala novou vlastní cestu

Zdravotní problém z loňského léta všechno převrátil naruby a pročistil vzduch. Sportovní život Šárky Záhrobské dostal nový kontext.

„Bylo to, jako když se dočte jedna kniha a otevřela se nová, která se píše. Celkově byly na Šárku zvenku kladeny větší nároky. Asi se očekávaly mnohem větší výsledky, protože je nejlepší lyžařka v Česku, tak proč nemít nejlepší výsledky. A ten tlak měl vliv na celý tým,“ nabízí část svého pohledu na situaci fyzioterapeutka české závodnice Lucie Sluková.

„A asi do toho zasahovaly i mediální roztržky s jejím otcem, o kterých tedy nevím vůbec nic, protože v tu dobu jsem se Šárkou ještě nebyla. Myslím, že tohle všechno mělo vliv na celý ten tým. Atmosféra byla samozřejmě mnohem vypjatější a stresovější,“ dodává Sluková.

Ta je po celou sezónu Šárce Záhrobské nejbližším člověkem, protože s ní objíždí všechny závody a často kromě těla naslouchá i tomu, co se děje v lyžařčině duši.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lyžařce Šárce Záhrobské se věnuje Jan Kaliba i ve své poznámce

Záhrobská teď může závodit nejen bez tlaku vnitřního, který se naučila potlačovat, ale i bez toho vnějšího, který mohla pociťovat poté, co se zhoršily její výsledky, když vsadila na svou vlastní cestu a přestala spolupracovat se svým otcem, který ji coby trenér dovedl ke třem medailím na světových šampionátech.

Teď začíná mluvit o medaili v Soči, ke které ji má dovést rakouský trenér Klaus Mayrhofer. To má tu výhodu, že i kdyby se tlaky a očekávání vrátily, on je z rakouské reprezentace zvyklý na mnohem větší, což se týmu Šárky Záhrobské může hodit.

A když s ním mluvíte, snadno získáte pocit, že ví, kudy vede cesta zpátky na vrchol.

„Myslím si, že v posledních letech na tom Šárka nebyla dobře fyzicky - a tím nechci nic říkat o předchozích trenérech. Ale je prostě potřeba mít čas na zlepšování kondice. A když při tréninku až příliš lyžujete, tak to prostě nejde. A to je, myslím, ten problém, v práci na fyzičce nebyl žádný systém, protože jinak by podle mě dosahovala mnohem lepších výsledků,“ říká trenér Mayrhofer.

Letos v létě snad bude mít první příležitost naordinovat zdravé Šárce Záhrobské kondiční přípravu podle svých představ. Což má pochopitelně i svou druhou stranu mince, nároky na lyžařčiny výsledky se znovu zvýší. Ale vysoké je zaručeně bude mít i ona sama, i když to pro ni už nikdy nebude tím nejzásadnějším.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme