Osmé místo je skvělé, osobní vítězství, říká po slalomu na MS Záhrobská

Šárka Záhrobská může slavit možná ještě víc než vítězka dnešního slalomu na lyžařském mistrovství světa. V rakouském Schladmingu skončila osmá, čímž vyrovnala svůj nejlepší výsledek v sezóně, kdy se vrací po letní operaci nezhoubného nádoru v hlavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spokojenost z výkonu ve slalomu byla na Šárce Záhrobské po 2. kole jasně vidět | Zdroj: ČTK

Bylo vaše sedmé mistrovství světa vzhledem ke zdravotním problémům z loňského léta jiné než předešlé šampionáty?

Samozřejmě že na těch prvních to šlo všechno jakoby samo a celkem jednoduše, když to tak vezmu. Ono něco obhajovat nebo se vracet na špičku je mnohem složitější. Je to třeba vidět na Mikaele Shiffrin.

Je to mladinká závodnice, věří si, jde do toho a dnes dokázala, že je na tom nejenom výborně technicky ale i mentálně. Přeci jen myslím, že to bylo její první mistrovství světa, byla počítaná za favoritku a všechno to výborně ustála. Myslím, že pro mě je hrozně důležité, že jsem si to všechno prošla a že to v budoucnu hodně zúročím.

Přehrát

00:00 / 00:00

S lyžařkou Šárkou Záhrobskou mluvil na mistrovství světa ve Schladmingu po slalomu Jan Kaliba

Pokud jste si nějak představovala, jak by mohl dopadnou tenhle závod, blíží se ta představa realitě?

Já jsem si ho nepředstavovala, učím se nepředstavovat. A poslední týden se mi to povedlo. Zkusila jsem se soustředit hlavně na lyžování, na samotný výkon, výsledek se v cíli vždycky ukáže. Jsem moc spokojená s oběma koly, osmé místo je skvělé!

Ve druhém kole ta trať trochu povolila, už bylo na nulou. Projevilo se, že závodnice, které jely po vás, měly o něco hroší trať, že jste toho mohla využít a zaútočit ještě výše?

Myslím, že trať byla výborná i ve druhém kole. Myslím, že byla pro všechny závodnice stejná. V tréninku je člověk přeci jen asi víc v klidu, víc si tam dovolí. A já pořád ještě nemám takovou sebedůvěru na to, abych si to tam troufla dát i v závodě. A i poslední roky jsem jela těch závodů celkem málo.

Jezdili jsme jenom Světový pohár, letos jsme do toho přidali i Evropský pohár. Každý závod je pro mě důležitý. A i třeba dnes jsem se sebou hrozně spokojená, že se mi podařilo změnit i to nasazení do toho závodu. Konečně jsem se na startu trošku cítila – jdu do toho, riskuju!

Na tom vašem výsledku se dá najít několik zajímavostí. Třeba jste porazila poslední dvě mistryně světa, to se počítá!

Co se týče Marlies Schild, tak je vůbec skvělé, že měla tolik vůle se tady dneska postavit na start. Je to dva měsíce po operaci, skvělý výkon. Na předposledním mistrovství světa byla první Maria Riesch, škoda že vypadla na té rovině, bylo by to asi zajímavé, i když si myslím, že by to na vítězství nebylo.

Marlies Schild je dva měsíce po operaci, vy jste sedm měsíců po operaci mnohem vážnější. Má pro vás ten výkon a z toho plynoucí výsledek takovou osobní hodnotu medaile?

Pro mě je to určitě osobní vítězství, samozřejmě i to, že tuto sezónu vůbec absolvuji, jak ji absolvuji, a dokázala jsem být na mistrovství světa do desítky, což je i lepší umístění než v Garmisch-Partenkirchenu před dvěma lety. Takže je to pro mě velmi vysoké vítězství!

Na vítězku tohoto závodu – Američanku Shiffrinovou – jste ztratila 1,37 sekundy. To není žádná veliká propast. Další velkou akcí budou olympijské hry v Soči. Cítíte se už být na dohled při té své cestě vzhůru mezi nejužší špičku?

Tak já stoupám, to je pro mě důležité, zlepšuji se! Samozřejmě, že tréninkové jízdy mám pořád ještě o něco lepší než třeba ty závodní. Ale závod není trénink! Jdeme dobrým směrem, o tom jsem přesvědčená. Teď se zkusím ještě zkoncentrovat do konce sezóny na dva velmi důležité slalomy, do toho budeme mít ještě nějaké další závody – obří slalom, možná superobří slalom.

A potom už se hrozně těším na letní přípravu. Ta letošní, doufám, proběhne podle plánu se vším všudy, abych byla ready na olympijskou sezónu, protože olympiáda je prostě olympiáda, sen každého sportovce. I můj sen je tam opět získat medaili.

K tomu vám může pomoci i to, pokud si stihnete vylepšit startovní číslo. Kam až se to dá vytáhnout? Dnes jste startovala do závodu s číslem 21, takže na jaké můžete do té doby reálně pomýšlet?

Těžko říct. Já bych byla velmi spokojená, kdybych do té další sezóny šla v nejlepší patnáctce, což je ta druhá skupina, číslo 8 až 15. Ale myslím, že v současné době jsou ty tratě tak kvalitní, že číslo 20, 21, 18, 25 nebo 7 je celkem úplně jedno. I dnes bylo první kolo naprosto skvělé, myslím, že trať nehrála vůbec žádnou velkou roli.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme