Patnáctý titul pro Björgenovou, na MS v Lahti ovládla skiatlon. Mužům vládl Usťugov

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová získala ve skiatlonu na světovém šampionátu v klasickém lyžování v Lahti rekordní 15. zlatou medaili z mistrovství světa. Šestatřicetiletá šampionka porazila v závěru závodu na 2x7,5 km o deset let mladší domácí favoritku Kristu Pärmäkoskiovou, bronz získala Švédka Charlotte Kallaová. Mezi muži se mistrem světa stal Rus Sergej Usťugov, druhý dojel Nor Martin Johnsrud Sundby.

Marit Björgenová

Marit Björgenová | Zdroj: Reuters

Jediná česká reprezentantka na startu Kateřina Beroušková se po celý závod pohybovala na hraně elitní třicítky. Po úvodním klasickém úseku přezula na bruslařkou část na 31. místě a do cíle doběhla na 27. příčce.

Favorizovaná Björgenová, jež se v této sezoně vrátila k závodění po roční mateřské přestávce, se po pěti kilometrech klasiky utrhla od hlavního pole spolu s Pärmäkoskiovou, krajankou Heidi Wengovou a Kallaovou.

Po přezutí nastoupila a na bruslařském úseku jí stačila už jen Pärmäkoskiová. V závěrečném stoupání před sjezdem na stadion ale šestinásobná olympijská vítězka Finku setřásla a s pětisekundovým náskokem slavila před vyprodanou tribunou pro 35.000 diváků titul.

S 15 zlatými medailemi nyní Björgenová vede historické tabulky světových šampionátů. Dosud se s 14 triumfy dělila o první místo s Ruskou Jelenou Vjalbeovou. Celkem už má ve sbírce 23 cenných kovů z MS.

Druhou českou reprezentantku Petru Novákovou nepustilo na start zranění ramena ze čtvrtečního sprintu. Ve 13:30 odstartuje skiatlon mužů na 2x15 km s českými reprezentanty Miroslavem Ryplem a Petrem Knopem.

Dostižen o kolo

Z dvojice českých běžců dojel jen Petr Knop, který skončil s odstupem 5:31,2 minuty na 43. místě. Miroslav Rypl byl dostižen o kolo a závod nedokončil.

Klasickou část zvládla pohromadě skupina 26 běžců, ale tempo převážně udávali Usťugov a Sundby. Po přezutí lyží se obrázek nezměnil a elitní dvojice udeřila po dvacátém kilometru, odpoutala se soupeřům a jela spolu v čele.

Usťugov ani Sundby nedokázali soupeři poodjet. Rozhodlo tak zaváhání Nora, který se v posledním stoupání před stadionem pokusil souboj rozhodnout, ale snahu přehnal. Levou hůlkou máchl do vzduchu, a jak klesl na kolena, zlomil pravou. Sice hned dostal novou, ale Rus získal potřebný náskok, který už do cíle udržel.

Při příjezdu na stadion se už Usťugov usmíval a cílem projel první o téměř sedm vteřin před Sundbym. Po závodu se oba soupeři objali.
Čtyřiadvacetiletý Usťugov se stal mistrem světa poprvé. Na začátku šampionátu ho o zlato ve sprintu připravil Ital Federico Pellegrino.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti - běh na lyžích:
Ženy - skiatlon 2x7,5 km:
1. Björgenová (Nor.) 37:57,5, 2. Pärmäkoskiová (Fin.) -4,8, 3. Kallaová (Švéd.) -32,0, 4. Von Siebenthalová (Švýc.) -1:05,0, 5. Wengová (Nor.) -1:05,1, 6. Stadloberová (Rak.) -1:05,4, 7. Čekalevová (Rus.) -1:05,7, 8. Jacobsenová -1:11,1, 9. Sedovová (Rus.) -1:15,3, 10. Išidaová (Jap.) -1:21,8, ...27. Beroušková (ČR) -3:02,9.

Muži - skiatlon 2x15 km:
1. Usťugov (Rus.) 1:09:16,7, 2. Sundby -6,7, 3. Krogh -31,8, 4. Röthe (všichni Nor.) -33,1, 5. Harvey (Kan.) -33,3, 6. Tönseth (Nor.) -33,5, 7. Hellner (Švéd.) -33,7, 8. Larkov (Rus.) -36,1, 9. Lehtonen (Fin.) -37,2, 10. Salvadori (It.) -37,3, ...43. Knop -5:31,2, Rypl (oba ČR) dostižen o kolo.