Péči o své lyže svěřil Lukáš Bauer dvaadvacetiletému Vítu Zahulovi

Ještě neví, jestli je to jeho poslední sezona, ale poslední olympijská určitě. Přesto, nebo právě proto udělal nejlepší český běžec na lyžích Lukáš Bauer radikální řez a vyměnil muže, který mívá na jeho výsledcích velký podíl. Po letech blízké spolupráce se zkušeným Vítem Fouskem svěřil Bauer roli servismana a tím i odpovědnost za přípravu lyží teprve dvaadvacetiletému Vítu Zahulovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Zahula je novým vládcem říše lyží Lukáše Bauera | Foto: Jan Kaliba

„Lukáš si mě byl někdy okolo května a června vyzkoušet v německém Oberhofu. Potom jsme se dohodli na spolupráci, celé léto už jsme absolvovali spolu,“ říká Vít Zahula, který byl teprve šestiletým předškolákem, když Lukáš Bauer už poprvé startoval na mistrovství světa dospělých.

Teď se mu tenhle mladík bude starat o to, aby zvolil pokaždé ty správné lyže a měl je před každým závodem kvalitně připravené.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Bauer a servisman Vít Zahula hovoří o vzájemné spolupráci

„Já jsem byl ten, kdo řekl: Ano Vítku Zahulo, s tebou chci spolupracovat. Nabídl jsem mu spolupráci, i když jsem věděl, že je Vítek o kus mladší. Že je mladší o 13 let, to jsem zjistil až po nějaké době, ale pro mě věk není důležitý. Pro mě je důležitý pocit, který mám s lidmi, se kterými spolupracuji. Je mi úplně jedno, jestli jim je pětašedesát nebo patnáct. I když, patnáct... To jsem trochu přehnal (smích). Na to, o kolik je Vítek Zahula mladší, působí velmi moudře. Myslím, že to je hodně chytrý kluk.“

A přes své mládí prý dokáže být nový servisman Zahula Bauerovi potřebným oponentem, i když na tom zásadním, co se stylu přípravy lyží týče, se s ním pochopitelně shodne. To byl také základní předpoklad, na kterém ztroskotala letitá spolupráce s Vítem Fouskem. Konkrétní příčinu tohoto profesního rozchodu Bauer prozrazovat nechce, ale je rád, že rychle našel náhradu a nemusel při tom lovit v zahraničních vodách, což původně chtěl.

Náročná práce servismana

„Být servismanem není nic jednoduchého. A být servismanem Lukáše Bauera, to už je hodně náročné, protože i já jsem skutečně hodně náročný. Jsem pod dohledem médií i české lyžařské federace, navíc sám od sebe očekávám hodně. A hodně moc očekávám od lidí, které mám kolem sebe. Není to tedy úplně jednoduchá pozice. Dost mě překvapilo, jak Vítek ví, co chce a jak toho dosáhnout. Přišlo mi, že se v lyžařském řemesle orientuje hodně dobře.“

Jestli to bude platit i ve vypjatých momentech při závodech, to se teprve ukáže, ale Vít Zahula působí stoicky a dva týdny před začátkem Světového poháru zůstává v klidu.

Bauer trénuje ve Finsku od časného rána a s novým servismanem

Číst článek

„Ten tým už tu funguje hodně dlouho. Zase tolik věcí se nezměnilo, aby to mělo nějaké velké dopady na Lukášovy výkony," říká mladý servisman.

A ty by podle očekávání samotné české běžkařské jedničky měly být lepší než ve dvou předcházejících sezonách, kdy Bauera srážely zdravotní problémy.

„Podařilo se mi natrénovat a naběhat velké množství kilometrů a hodin, což je důležitý základ právě pro slušné závodění v zimě.“

Jak na tom skutečně je, to si Lukáš Bauer před olympijskou zimou poprvé ověří při testovacích závodech v sobotu.

Jan Kaliba, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme