Petter Northug se pokusí poprvé vyhrát Tour de Ski

Jen sedm statečných z letošní startovní listiny doběhlo při všech šesti dosavadních seriálech Tour de Ski do cíle na vrcholu sjezdovky Alpe Cermis. Patří mezi ně i dva velcí favorité ročníku, který běžkyně a běžci na lyžích zakončí drsným stoupáním v italském Val di Fiemme právě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norský reprezentant Petter Northug na trati prologu Tour de Ski v Oberhofu

Norský reprezentant Petter Northug na trati prologu Tour de Ski v Oberhofu | Zdroj: ČTK

Polka Justyna Kowalczyková už by mohla přednášet o tom, jak kopec zdolat. Míří za čtvrtým vítězstvím v řadě. Zato největší hvězdě běžeckého lyžování posledních let, Petteru Northugovi z Norska, patří na Tour přídomek „věčně druhý".

„Když jste druhý, tak jste první mezi poraženými, to je taky dobré, ne? Samozřejmě jsem vždycky chtěl vyhrát, ale Cologna nebo Bauer byli pokaždé lepší. Ovšem čím víc startů na Tour, tím víc zkušeností. A já doufám, že mi teď na konci té letošní všechny ty porážky pomůžou k vítězství. Mně se tenhle seriál moc líbí, vyhovuje mi systém bonifikací, sprintů a hromadných startů,“ řekl Radiožurnálu Petter Northug.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hvězdný Northug bojuje o své první vítězství na Tour de Ski

K Norské hvězdě teď vzhlíží doslova celé Norsko. V žádné jiné zemi asi nesledují Tour de Ski tak intenzivně jako na západě Skandinávského poloostrova. Norové se podle pověry rodí s běžkami na nohou, na posledním mistrovství světa doma v Oslu vyhráli více než třetinu všech závodů. Ale v téhle ‚zpropadené‘ Tour de Ski ještě nikdy žádný Nor nezvítězil a právě po trojnásobném mistru světa z Osla Northugovi se chce, aby to změnil.

„Počítám, že na Tour de Ski je nás asi třicet norských novinářů, z toho dvacet pracuje pro rádia a televize. A třeba náš deník otiskne každý den čtyři nebo pět stran jenom o tomhle seriálu závodů. Pro Northugovo vítězství se dělá všechno možné, má svůj vlastní obytný autobus a pět lidí z norského týmu se stará jenom o něj,“ říká Kjetil z norského deníku Adresseavisen.

Tento list jen pro své potřeby vyslal na Tour dva píšící novináře, mladého reportéra a právě Kjetila, ten píše poznámky, fejetony a komentáře. Už má možná přichystaný jeden oslavný pro případ, že v sedmém ročníku konečně vyhraje Tour de Ski norský lyžař.

Kromě Kanaďanů si dopřává pohodlí luxusního autobusu už jen Nor Northug | Foto: Jan Kaliba

Trenér české reprezentace Norovi nevěří

„Já si myslím, že nevyhraje. Bude mít problém s tím výjezdem nahoru na kopec. Rusové i Cologna pro něj budou velcí soupeři,“ připomíná Miroslav Petrásek, že Northugovi drsný závěr Tour de Ski vůbec nesvědčí.

Ale právě závěrečné stoupání sjezdovkou Alpe Cermis letos rozhodne o vítězi. Vstříc kopci se v těsných rozestupech vydají Švýcar Cologna, Rusové Legkov s Vylegžaninem a mezi nimi právě Northug.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme