Plavání v ledové vodě, běh a lyžování. V Praze se poprvé soutěžilo v kryatlonu

Desítky sportovců a otužilců soutěžily v pražské Chuchli v nové sportovní disciplíně – kryatlonu. Jde o zimní obdobu triatlonu – plave se v ledové vodě, součástí je i běh a běžecké lyžování. Účastníci si tak mohli zkusit, jaké to je převlékat se při teplotě několika stupňů nad nulou a plavat ve Vltavě, která měla 3 stupně Celsia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pražské Chuchli soutěžily desítky otužilců a sportovců v nové disciplíně - kryatlonu | Foto: Jan Charvát

Závod odstartoval za příjemného slunečného počasí. A to přálo účastníkům celou dobu. Uplavat museli 250 metrů, uběhnout 2,5 kilometru a na lyžích zvládnout 3 kilometry na chuchelském okruhu.

„Dělám otužilecké plavání. Předpokládám, že ve vodě budu tak pět šest minut. Převlékání do suchého venku na mrazu bude nejhorší, pak ještě běžet 2,5 kilometru,“ říká nejmladší účastnice kryatlonu Markéta Kutilová.

Závodil i její otec. „Na běžky mám natrénováno, protože jsem byl týden na horách, i když nejsem velký stylař. Plavání mám natrénované celoročně,“ přidává se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na prvním kryatlonu na závodišti v pražské Velké Chuchli natáčel Jan Charvát

V plavecké části nesměli mít účastníci žádnou zateplovací vrstvu. Povinná ale byla silikonová nebo neoprenová čepice. Mnozí z nich přicházeli ke startu už jenom v plavkách. A nadšeně je vítali jejich fanoušci.

Nápad uspořádat podobnou akci se zrodil přímo v Praze. „Každý zimní plavec má nějaký svůj sen. My jsme o tom s Jackem Brightem, hlavním organizátorem, mluvili poprvé přesně před třemi lety, kdy jsme v arktické noci přespávali na ostrově tady v Braníku. To považujeme za zrod kryatlonu,“ říká jeden z organizátorů Richard Machálek.

Kryatlon kombinuje plavání v ledové řece na 250 metrů (ve zkrácené verzi 25 metrů), běh na 2,5 kilometru a běh na lyžích na 5 kilometrů. Název je odvozený od řeckého slova krýo, které znamená ‚studený‘.

Nakonec ani nebylo důležité, kdo zvítězil, ale že si všichni závod užili.

„Skvělý, úžasný závod. Bylo to krátké, jenom nějakých 30 minut. Je to vynikající nápad. Hlavně kde si člověk zaběhá takhle v Praze, když momentálně není vůbec nikde sníh na běžky. Plavecká konkurence byla letos hodně dobrá, protože sem přišlo hodně dálkových plavců, kteří plavou pravidelně,“ pochvaluje si akci Martin Švihlík.

Organizátoři slibují další ročník, ten by se měl opět v pražské Chuchli konat poslední lednový víkend v příštím roce.

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme