Podle Banka může být větší konkurence, podobně jako v rakouském týmu, výhodou

Necelé dva týdny zbývají do začátku akce, kvůli které se ocitne vzhůru nohama celé Rakousko. Alpské lyžování je v téhle hornaté zemi jasnou sportovní jedničkou a únorové mistrovství světa na sebe strhne pozornost celého národa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžování - Ondřej Bank mezi dvěma koly obřího slalomu na mistrovství světa | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Rakouští lyžaři jsou na rozdíl třeba od těch českých národními hrdiny a celebritami, těší se špičkové péči a luxusním podmínkám na přípravu. Ovšem závodit za lyžařskou velmoc s sebou nese i nevýhody, kterým se čeští lyžaři mohou jenom usmívat.

„ My tady máme klid, oni mají zase zázemí, které se nedá nahradit. My máme výhodu v tom, že se nemusíme stresovat.“ Ondřej Bank naráží na to, že když jezdíte závody Světového poháru v českých barvách, účast na velkých akcích alpského lyžování máte prakticky jistou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se zástupci českého a rakouského lyžování natáčel Jan Kaliba

Bank to před nadcházejícím šampionátem pocítí jako velkou výhodu, protože se po zranění ramena vrátí mezi nejlepší lyžaře právě až v rakouském Schladmingu. Kdyby patřil do silné domácí reprezentace, měl by smůlu a jeho místo by pro tuhle akci zabrali další výteční lyžaři, kteří jako lační vlčáci číhají na svou šanci.

„Moc se na mistrovství u nás doma těšíme, ale můžeme nasadit jenom čtyři závodníky do každé disciplíny, a jak každý ví, v Rakousku máme spoustu výborných lyžařů,“ naznačuje Marcel Hirscher, jaká tlačenice před velkými akcemi pravidelně nastává v rakouském týmu.

On sám se coby vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru o místo na startu bát nemusí. Ale třeba momentálně dvacátý třetí nejlepší slalomář světa Benjamin Raich je sice v hodnocení této disciplíny lepší než nejlepší Čech Kryštof Krýzl, ale je v pořadí až pátým Rakušanem. Takže se dvojnásobnému olympijskému vítězi dost dobře může stát, že se v této disciplíně ve Schladmingu vlastním fanouškům nepředstaví.

Větší tlak by třeba posunul české lyžaře nahoru

„Je to těžké závodit za Rakousko. Máte pro každou disciplínu šest sedm opravdu dobrých lyžařů, ale jenom čtyři z nich mohou závodit na mistrovství světa, nastává vnitřní boj, což obvykle není dobré pro náladu v týmu. Tady u vás v Česku je to bez problémů, na přípravu je klid a to je výhoda malých týmů,“ říká Radiožurnálu trenér Šárky Záhrobské Klaus Mayrhofer, Rakušan, který v minulosti vedl právě reprezentanty své vlasti.

Ale i tenhle pohled je dvojsečný, jak podotýká Ondřej Bank. „Třeba to není výhoda, třeba kdybychom měli větší tlak na ta místa, tak bychom třeba jezdili lépe a tlačilo by nás to nahoru,“ teoretizuje český lyžařský reprezentant.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme