Polsko si zvyká na život bez Adama Malysze. O víkendu ukončil kariéru

Kariéra polského skokana na lyžích Adama Malysze trvala šestnáct let. Polská televize spočítala, že za tu dobu viděla jeho skoky v přímém přenosu miliarda čtyři sta milionů diváků. Malysz si ale o víkendu skočil naposledy. V Zakopaném definitivně ukončil kariéru a děkovalo mu přitom šedesát tisíc fanoušků a skokanská světová elita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Malysz | Foto: Salt Lake 2002

Na symbolický skok Adama Malysze do sportovního důchodu se přišly podívat desetitisíce fanoušků. Zakopané zvolil Malysz záměrně. „Je to takový můj druhý domov. Tady jsem začínal svou kariéru ve skocích na lyžích, tady ji skončím,“ prozradil Adam Malysz polskému zpravodaji ČRo Petru Vavrouškovi.

Před 16 lety, kdy začínal, bylo v Zakopaném ale pusto prázdno. Moc dobře si to pamatuje Malyszův vrstevník, český skokan Jakub Janda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polský skokan na lyžích Adam Malysz ukončil kariéru. Podrobnosti v reportáži Zblízka od polského zpravodaje ČRo Petra Vavroušky.

„Tenkrát ani Poláci nevěděli, že nějaké skoky na lyžích existují. A tady stálo možná 10 fanoušků a to byli ještě rodinný příslušníci. Pak najednou Adam vyletěl a rok na to tady bylo plno, že ano ochranka pomalu nevěděla, co s tím má dělat,“ řekl.

Prvním trenérem Malysze byl Pavel Mykeska

Prvním trenérem Adama Malysze byl Čech Pavel Mykeska. „Že to dotáhne tak daleko, na to jsem tehdy ještě nemyslel. Ale jak začal skákat, tak po dvou třech letech jsem věděl a říkali to tehdy i Finové, že je to nebroušený diamant,“ zavzpomínal.

Malysz začal vyhrávat a celé Polsko zbláznil do skoků na lyžích. O takzvané malyszománii se dokonce psaly magisterské práce. Rozloučení s jeho kariérou bylo velkolepé.

„Je dobré mít země jako je Polsko, kde fanoušci jedou stovky kilometrů jen pro to, aby se podívali na skokany na lyžích, na svého Malysze,“ říká skokanská hvězda Simon Aman.

Petr Vavrouška, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme