Povedený den českých rychlobruslařek na vícebojařském ME

České rychlobruslařky ovládly sobotní program mistrovství Evropy ve víceboji. Karolína Erbanová zopakovala loňský triumf na pětistovce, Martina Sáblíková následně vyhrála závod na 3000 metrů. Dvojnásobná olympijská vítězka se tak probojovala do čela průběžné klasifikace šampionátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Erbanová s trenérem Novákem po dílčím triumfu na 500 m | Foto: Martin Charvát

Už k úvodní pětistovce se upínaly zraky českých fanoušků rychlobruslení. Karolína Erbanová totiž obhajovala prvenství z Hamaru a i v Collalbu zajela nejrychlejší čas - 39 sekund a 29 setin. Tušila ovšem, že obhajoba nebude jednoduchá.

„Je to rozdílné než minulý rok. Člověk si na to musí zvyknout, musí být připravený na nervozitu, aby ji zvládnul, aby to při závodech nějak nehaprovalo. Ze mě to teď spadlo, protože jsem zajela to, co jsem nejvíc chtěla. A dál uvidíme, strašně velkou roli sehraje počasí,“ prohlásila Karolína Erbanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povedený den českých rychlobruslařek na vícebojařském ME

Bez nervů se ale první disciplína neobešla. „Byla jsem tak nervózní, že jsem se cukala na startu. Bála jsem se, že mě ‘odpískají‘. Ale pustili mě napoprvé, takže je to dobré,“ svěřila se po pětistovce Karolína Erbanová.

Páté místo při sprintu vybojovala časem 40 sekund a 31 setin Martina Sáblíková. Pro ni to byl výtečný start do dvoudenní soutěže. Premiéru na dlouhé dráze pak absolvovala v rámci evropského šampionátu Kateřina Novotná. V úvodní disciplíně ji patřilo dvacáté místo.

„Důležité je, že jsem nespadla a nějak jsem to zvládla. Ty delší tratě snad budou lepší,“ vyjádřila své přání rodačka z Benátek nad Jizerou.

V Collalbu se, na rozdíl od short tracku, musela Novotná vypořádat především s odlišným startem. „My jsme zvyklí, že jsme čtyři na čáře, takže mám úzký krok na startu. Tohle se musím prostě ještě hodně učit.“

Chyba v úvodu

Pochopitelně ale středem pozornosti byl především start Martiny Sáblíkové. Po pátém pořadí na pětistovce vyhrála časem 4 minuty 11 sekund a 36 setin závod na tři kilometry. V úvodu si ovšem cestu za triumfem sama zkomplikovala.

„Když jsem projela první kolo, tak tamhle u střídačky jsem blbě položila brusle a málem jsem upadla. Takže tam jsem ztratila docela dost. Ale nakonec to dopadlo,“ řekla Martina Sáblíková.

Navíc dvojnásobnou olympijskou vítězku trápí problémy s třísly. Proto se musela hlídat. Zejména při pětistovce je to pochopitelně znát. „Při závodě už ne, ale u startu určitě jo. Rozběh je trošku víc dynamický než u ‘trojky‘."

Martina Sáblíková na startu závodu na 3000 m na ME v Collalbu | Foto: Martin Charvát

Martina Sáblíková tak víceboj rozjela lépe, než sama čekala. Má před sebou ovšem jedno varování. Nesmí už znovu přešlápnout do vedlejší dráhy, jinak by jí hrozila diskvalifikace.

„Neviděl jsem to nikde napsané, ale dohodli jsme se na tom před prvním Světovým pohárem v Heerenveenu. Martina zapomněla, že tohle pravidlo platí, protože v hlavě měla to, co jsem jí říkal. Jela, aby zajela nejlépe pětistovku a zapomněla na lajnu. Ale ona si to bude teď hlídat,“ je přesvědčen trenér Petr Novák.

Znovu pak zdůraznil, jak důležitá je při závodě, jakým mistrovství Evropy je, psychická pohoda závodnic. „Na Martinu jsem možná někdy, nechci říct, že na ni řvu, ale vím, co je potřeba, cítím tu nervozitu. Takže si myslím, že to bylo dobře.“

Ke Karolíně Erbanové potom Novák uvedl. „Karolíně jsem vlastně poprvé na závod obalil boty izolepou, aby měla pevnější kotník. Protože jí kotník utíká a ty pády, když jsem si vzal video, tak jsem zjistil, že se jí vyvrátí bota až na led,“ dodal Petr Novák.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme