Předposlední etapa Tour de Ski má šest cílových rovinek

Zítra budou účastníci Tour de Ski trpět při výšlapu sjezdovky Alpe Cermis do cíle seriálu. Dnes si pro tuhle závěrečnou etapu vytvoří pozici v závodě, kde se dá získat i ztratit nejvíce z celého programu Tour.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Bauer v běžecké stopě | Foto: Jan Kaliba

I kdyby vítěz dnešního závodu Tour de Ski vyhrál třebas jen o špičku lyže, může i přesto získat rozhodující náskok před zítřejší závěrečnou etapou, která končí výšlapem na vrchol sjezdovky Alpe Cermis (čermis).

Na dvacetikilometrové trati, která se pojede klasickou technikou s hromadným startem, totiž čeká závodníky šest cílů místo obvyklého jednoho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předposlední etapa Tour de Ski má šest cílových rovinek

Rozumějte tomu tak, že na trati bude včetně cíle celkem šest bodů, na které se budou lyžaři snažit dojet mezi prvními třemi. Ti totiž pokaždé dostanou prémii 15, 10 a 5 sekund, které se jim odečtou z celkového času.

Bauer: Nesmíte se zničit, abyste zítra vylezli aspoň pod kopec

Znamená to, že kdyby některý z běžců na lyžích vyhrál dnešní etapu stylem start - cíl, což se při hromadném startu nepředpokládá, umazal by ze svého času minutu a půl. To je slušná porce, když si uvědomíme, že například třetího Němce Teichmanna a sedmého Lukáše Bauera dělí pět celých a tři desetiny sekundy.

„Ano, je to poslední možnost, kde se dá ještě papírově vydělat, na druhou stranu se tam nesmíte zničit tak, abyste druhý den sotva dojeli pod kopec," vybízí Bauer sám sebe k opatrnosti.

K té ho nutí i vzpomínka na loňský ročník, kdy se právě při této bonifikační etapě potýkal s obrovským mrazem, který útočil na jeho průdušky, takže se na trati začal dusit a skončil hluboko v poli poražených, i když se mu na začátku podařilo jednu prémii sebrat. Jenže jak známo, Bauer není žádný sprinter, takže do bonifikací velké naděje nevkládá.

„Mě tam nenahrává to, že prémie je na průjezdu stadionem, takže musíte projet celý stadion, a to je hodně o soupažích. A pokud budu chtít útočit, tak si holt budu muset udělat nějaký náskok během té trati, abych pak na stadion najížděl s nějakým nástupem, což samozřejmě stojí daleko víc sil než ty soupaže."

„Ale takhle v balíku nejsem rychlostně tak vybavený, takže holt musím když tak utéct jinde," stanovuje si ideální taktiku pro dnešní zvláštní závod se šesti cílovými rovinkami Lukáš Bauer.

Jan Kaliba, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme