Předposlední etapa Tour de Ski se částečně změnila v pietní akci

Italské údolí Fiemme mělo o víkendu žít vyvrcholením seriálu Tour de Ski v běhu na lyžích. Plakáty lákající diváky na stadion ve vsi Lago di Tesero i k doprovodnému programu jsou tam k vidění skoro na každém kroku. Jenže v noci na dnešek v těsné blízkosti lyžařských tratí na sjezdovce Alpe Cermis tragicky zahynulo šest ruských turistů. A tak se generálka na mistrovství světa v klasickém lyžování, které Val di Fiemme hostí v únoru a březnu, částečně změnila v pietní akci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři na sjezdovce Alpe Cermis | Zdroj: Reuters

Není běžné začínat lyžařský závod minutou ticha, ale před šestou ze sedmi etap Tour de Ski ve Val di Fiemme to bylo přirozené. Na sjezdovce Alpe Cermis, kousek nad nedělním cílem celé Tour de Ski v noci při riskantní jízdě na sněžném skútru zemřelo šest lidí.

„Večer jsem se byl projít a viděl jsem, jak tam jezdí jeden maják za druhým. Myslel jsem si, že to budou spíš nějací hasiči, že tam něco hoří, ale ráno říkal někomu pan domácí, že vršek je zavřený, že tam zemřelo šest lidí. A pak jsem viděl Legkova, jak jde s černou páskou,“ popsal český závodník Aleš Razým.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tour de Ski poznamenala tragická smrt šesti ruských turistů

Rus Alexander Legkov neměl černou pásku na své paži pro nic za nic, ale právě kvůli šesti krajanům, kteří se možná na sobotní závod chystali, ale kvůli noční nehodě se ho nedožili.

„Pomoc byla na místě do patnácti minut, ale šest lidí už nedokázali zachránit. Zemřeli dva muži a čtyři ženy. Dva muže se podařilo zachránit, vrtulník je rychle převezl do nemocnice v Trentu. Všichni byli Rusové. Sjezdovka už je zase v provozu, všechna bezpečnostní opatření fungují, ale oni nerespektovali žádná pravidla a varovné značky. Jeli za tmy, na uzavřené sjezdovce a zřejmě hodně rychle. Je to daň za jejich hloupé, až stupidní chování,“ popisuje neštěstí Bruno Felicetti, ředitel společnosti pro turistiku ve Val di Fiemme.

Okamžitě reagovali také pořadatelé Tour de Ski.

„Všechny doprovodné akce typu hudba, prodej alkoholu a koncerty, to vše bylo zrušeno. Bude se taky držet minuta ticha a průběh závodu nebude doprovázet žádná hudební produkce,“ říká Michal Lamplot z týmu běžeckého úseku Mezinárodní lyžařské federace a přesně to se také stalo.

Vrabcová-Nývltová nese tragédii těžko

Rusové k závodu nastoupili, někteří jako zmíněný Legkov s černými páskami. Ale vzhledem k tomu, že ani obyčejně nebývají sdílní, v téhle situaci byli pochopitelně na slovo ještě skoupější.

„Podívejte, já nemám čas dívat se na zprávy, musím se soustředit na lyžování. Staráme se jen o závodění, nebudu to komentovat, děkuju,“ reaguje na dotaz Radiožurnálu Julia Ivanovová, v závodě na 10 kilometrů devatenáctá, tedy o pět míst lepší než jediná Češka na trati Eva Vrabcová-Nývltová.

„Taková tragédie kvůli takové hlouposti, to je prostě strašné. Naštěstí jsem se to dozvěděla až chvíli před startem, takže jsem to až tak nevnímala. Ale tyhle věci nesu hodně těžko, byla jsem trochu přepadlá, ale tak aspoň že jsme měli tu minutu ticha. Mám pokoj s výhledem přímo na sjezdovku, jsem ráda, že jsem to neviděla.“

V neděli po poledni vyrazí lyžaři ze stadionu v Lago di Tesero právě směrem k osudnému kopci Alpe Cermis, kde Tour de Ski tradičně končí. Letos bude pomyslná cílová páska zbarvená dočerna.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme