Přesuny během Tour de Ski

Osm závodů v deseti dnech znamená slušnou porci kyseliny mléčné, se kterou se musejí vyrovnat svaly účastníků Tour de Ski v běhu na lyžích. A k tomu ještě dlouhé přesuny auty mezi jednotlivými středisky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tour de ski2.jpg

tour de ski2.jpg | Foto: fis tour de ski

Poslední mohykáni, kteří ještě nevzdali Tour de Ski v běhu na lyžích, si oddychli. Mají za sebou poslední přesun, víkendovými závody ve Val di Fiemme osmidílný seriál skončí. Od Nového roku objeli běžkyně a běžci na lyžích slušný kus Evropy.

Ke kilometrům na lyžích připočtěte ještě třináct set kilometrů po silnici. Okamžitě po dojezdu každého závodu, po kterém následuje přesun, se v zákulisí strhne pořádný šrumec.

Závodník doběhne, odevzdá lyže a jde se rychle převléknout. Mezi tím servisní týmy ze všech zemí už balí poslední zavazadla, rovnají si věci v autě a vyrážejí na cestu. Vozy převážející lyžaře je většinou zakrátko následují, někdy dokonce vyjíždějí dříve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přesuny během Tour de Ski

Třeba Lukáš Bauer při přesunu z Prahy do Toblachu už seděl v autě řízeném servismanem Vítem Fouskem a Martin Koukal s Dušanem Kožíškem ještě sprintovali o body do Světového poháru.

Rychle, ale bezpečně

„V sedm jsme vyjížděli a v půlnoci už jsme byli tady, takže jsme to zvládli úplně super. Myslím, že jedni z prvních. Asi kdyby mě někdo sledoval, tak bych do smrti vydělával na pokuty, ale zase kluci tady byli rychle a silnice byla suchá a perfektní. Nebylo to nějak dramatické, prostě jel jsem svižně, ale v mezích toho, abychom to přežili," popisuje bleskovou akci Fousek.

Servisman využil toho, že podstatná část cesty vedla přes Německo s možností jet po dálnici neomezenou rychlostí. Lukáše Bauera dovezl jako vždy v pořádku a ani ve vzácném pasažérovi nevzbudil strach.

„Vůbec ne! Servismani  se přesouvají neustále jak na sever, tak všude možně autem, tak možná někde jedou trochu rychleji, ale jsou tak vyježdění, že to mají pod kontrolou. Navíc jednoznačně to nejsou žádní blázni, jsou to také taťkové od rodin."

„Takže pokud ty podmínky nejsou, tak jedou třeba 50, když já bych se snažil jet 90, takže neměl jsem vůbec strach,"říká Bauer, pro kterého je cestování vůbec nejnepříjemnější věcí na celé Tour de Ski.

„Myslím si, že kdyby bylo 10 závodů v 10 dnech, tak by to bylo lepší než těhle 8 závodů v 10 dnech s tím cestováním." To už má Lukáš Bauer pro letošek za sebou, v Tour de Ski ho čeká posledních třicet kilometrů, které pojede na lyžích.

Jan Kaliba, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme