Prevce připravil o celkový triumf ve SP skokanů na lyžích krajan Tepeš, rozhodly necelé 3 body

Takový závěr sezóny, jaký předvedli skokani na lyžích ve Světovém poháru, se fanouškům musel líbit. Až poslední let sezóny ve slovinské Planici rozhodl o tom, že křišťálový glóbus pro vítěze celé sezóny získá Severin Freund. Šťastný Němec zářil štěstím, stejně tak jako jeho fanoušci. Méně nadšení už byli domácí Slovinci. Rozhodlo se totiž na úkor nejlepšího z nich - Petera Prevce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peteru Prevcovi celkové vítězství v Světovém poháru těsně uniklo | Zdroj: Reuters

Severin Freund mával po svém druhém 226 metrů dlouhém pokusu do kamery a vypadalo to, že se sloučí s vidinou vítězství ve Světovém poháru. Jenže proti Peteru Prevcovi mu pomohl jiný domácí letec Jurij Tepeš, který závod ovládl.

Freund pak skutečně přiznal, že si zprvu myslel, že je triumf ztracený. „Ano, po druhém pokusu ano. Myslel jsem si, že šanci bych měl jen, kdybych uletěl 230 nebo 235 metrů. Ale nakonec mi pomohl i skok Jurije Tepeše.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohlasy vítězného Severina Freunda i poraženého Petera Prevce po napínavém závěru SP sbíral reportér Tomáš Kohout

„Z pohledu celé sezóny je ale dobré, že jsme na tom bodově stejně. Jednou měl štěstí jeden, pak se to zase obrátilo. Jsem rád, že mám křišťálový glóbus, ale s úplně stejnými body jsme byli dva na vrcholu. Takto to pravidlo o jednom glóbu možná do budoucna změní,“ říkal Freund.

Stejně jako v jiných sportech sbírají skokani během sezony body za umístění v každém závodu. Kdo jich má víc na konci, vyhraje a dostane křišťálový glóbus. A když nasbírají náhodou dva reprezentanti stejné skóre - jak se to teď stalo poprvé v historii - rozhoduje to, kdo vyhrál víc závodů.

Proto se i Peter Prevc déle smiřoval s tím, že byl vlastně druhý. „Nebyl jsem druhý celkově. Nedostal jsem pohár, ale body máme stejné,“ vyrovnával se s nelibostí s konečným výsledkem.

Jako největší favorit doletěl Prevec na 236,5 a 233,5 metru, ale ani to mu nestačilo. V přepočtu o dva metry prohrál s krajanem Tepešem a to ho stálo celkové vítězství v sezóně.

„Je to trošku hořskosladké. Nejvíc proto, že v sezóně bylo 32 závodů a nezískal jsem o bod dva víc. Proto ta hořká chuť. Ale celkově jsem šťastný. Je to poprvé, kdy se tady hrála po každém závodě slovinská hymna, byl jsem tu na nejvyšších stupních. A teď jsem rád, že je to za námi a že to takhle dopadlo,“ doplnil Prevc.

Ironii slovinského (ne)triumfu si uvědomoval i Severin Freund. „Vím, že je to pro Jurije teď asi těžká chvíle, protože jsme ve Slovinsku, je Slovinec a nakonec porazil Petra, když potřeboval vyhrát. Ale když skočíte takhle, tak to prostě nezastavíte. A myslím, že za tenhle skok si zasloužil vyhrát.“

Do příští sezóny má Peter Prevc o motivaci každopádně postaráno. „Určitě je větší, ale už předtím byla dost velká. Loni jsem byl druhý, teď sice taky, ale mám mnohem víc bodů a byl jsem mnohem blíž křišťálovému glóbu. Ten teď mým největším cílem a snem. A budu na něm pracovat,“ zakončil odhodlaně skorovítěz Světového poháru skokanů na lyžích.

Tomáš Kohout, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme