Příklady táhnou, platí v krasobruslařské rodině Březinů

‚Příklady starších táhnou,' říká se. Tahle věta platí třeba v krasobruslařské rodině Březinů, kde starší Michal ukázal cestu své mladší sestře Elišce. Ta ho pokládá za jeden ze svých idolů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eliška Březinová při premiéře na seniorském ME v Sheffiledu | Foto: Michal Jurman

Elišce Březinové je pouhých 15 let a právě v těchto dnech zažívá premiérovou účast na seniorském mistrovství Evropy v krasobruslení.

Na šampionátu je sice nejmladší účastnicí, nervozitu byste u ní ale hledali marně. Podíl na tom má i její bratr Michal, který už se zabydlel v evropské i světové špičce krasobruslařů.

„Řekla bych, že skoky mám po Michalovi, máme je podobné. Možná kdybychom skočili vedle sebe, bude to stejné,“ prokazuje Březinová zdravé sebevědomí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mladší sestra krasobruslaře Michala Březiny Eliška si užívá premiéru na semiorském mistrovství Evropy v Sheffieldu

Čtvrtý nejlepší krasobruslař posledních dvou světových šampionátů se ale snaží sestru při její premiéře na poli sportovní Evropy držet pevně na zemi. A to i v otázce jejích ambicí.

„Bude to mít docela těžké, ale má ještě čas, je jí teprve patnáct, já jsem na mistrovství Evropy poprvé jel, když mi bylo osmnáct. Pro ni bude nejdůležitější, když se jí povede postoupit do krátkého programu. Má na to, ale holek je tady hodně a umí toho docela dost, ona se musí hlavně rozkoukat,“ hledí na celou věc realisticky Březina, jehož občasné rady sestra akceptuje.

Možná i proto, že nejsou zase tak časté.

„Když je čas, poradí mi, ale on je většinou v Oberstdorfu a já v Brně. Když třeba vidí, že mi něco nejde, řekne mi, ať se na to víc soustředím,“ říká brněnská krasobruslařka, která svému sportu propadla už v pěti letech.

O deset let později byste přitom u ní na první pohled marně hledali příznaky onemocnění s názvem ‚těžká puberta‘, což dokládá Březinová i výčtem svých sportovních idolů.

Idolem je i bratr

Pokud vám první dvě asijské krasobruslařky mnoho neřeknou, jméno třetího idolu rozluští i krasobruslařský analfabet.

„Tak první Yuna Kim, potom třeba Mao Asada a určitě taky brácha,“ netají se Březinová svým obdivem k bratrovi a jeho schopnostem.

Ty bude chtít napodobit v dnešní kvalifikaci mistrovství Evropy. V ní se bude v konkurenci 23 jmen snažit probojovat do postupové desítky, a dokázat tak svůj nesporný talent.

I když, těžko říct, zda nesporný, protože jedno brněnské sportovní gymnázium odmítlo tuto českou reprezentantku přijmout do svých řad. Proč?

„To taky nevím. Bylo to v podstatě v tom, že děcka tam byli nesportovci a měli lepší studijní výsledky a známky,“ neskrývá se sympaticky za výmluvy Březinová, která si tak bude moci z britského šampionátu jako studentka oboru fotografie odvézt alespoň zdokumentovatelné vzpomínky na svoji premiéru na mistrovství Evropy.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme