Příprava alpských lyžařů v exotických destinacích už není ničím neobvyklým

Svět se zbláznil, říkáte si možná čím dál častěji, a platí to také o tom lyžařském. Chvíle, kdy alpští lyžaři pojedou závod Světového poháru v Africe, možná není daleko. Dnes pro změnu závodí v prostředí velkoměsta, jede se v Moskvě. Lyžování se zkrátka stalo celosvětovým sportem, které ze svého domova v alpském prostředí proniklo hodně daleko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Island vás buď uchvátí, nebo na něj chcete co nejdřív zapomenout | Foto: Tomáš Sniegoň

Pionýrské roky, během kterých alpské lyžování dobývalo zatím nepoznané končiny, spadají do druhé poloviny 80. let. Závod Světového poháru se tehdy poprvé objevil v Austrálii, na Novém Zélandu a ještě předtím třeba v Argentině.

Dnes už je Jižní Amerika pro závodní lyžaře tradičním útočištěm. V létě odjíždějí na jižní polokouli za zimními podmínkami, což platí hlavně pro ty, kteří potřebují pilovat rychlostní disciplíny. Na evropských ledovcích to není úplně ideální a všichni se tam navíc pohodlně nevejdou. Ale před touto sezónou poprvé zamířila na druhý konec světa na soustředění třeba i slalomářka Šárka Záhrobská.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alpští lyžaři se připravují na sezonu i na exotických místech, má to své výhody

„Počasí nám přálo, sníh byl výborný. Byl to vlastně můj první kemp na jižní polokouli a musím říct, že jsem z toho nadšená. Byli jsme tam na přelomu zimy a jara, takže i sníh byl velmi kvalitní. Podmínky tam byly parádní, i ve středisku, takže pokud to příští sezonu bude možné, ráda bych letní přípravu absolvovala v tomhle duchu,“ pochvaluje si Záhrobská zkušenost, která už vlastně pro lyžaře ani výjimečná není.

Závodní lyžařskou exotiku ale můžeme hledat i mnohem blíže než v Jižní Americe. Český reprezentant Martin Vráblík rád a s úsměvem vzpomíná na závody nižší kategorie na Islandu.

„Pro mě bylo nesmírně zajímavé se tam podívat. Nicméně přiletěli jsme na Island a za dva dny napadl asi metr a půl sněhu, takže všechno, co bylo na severu, zrušili. Museli jsme se přesunout do Reykjavíku, kde nám řekli, že se uvidí, jestli se vůbec něco odjede. Nakonec se podařilo odjet aspoň slalomy, jeli jsme to kousek od města, ale nebyl tam snad jediný divák. Možná se proháněli v džípech na ledovci, to je pro ně zajímavější, nebo se zahřívali v laguně pod horkým proudem,“ dělí se Martin Vráblík o svůj lyžařsky exotický zážitek.

Za týden ovšem začíná sjezdovým lyžařům světový šampionát naopak v zemi tomuto sportu zaslíbené, tedy v Rakousku.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme