Přípravy na zahájení zimních olympijských her v jihoruském Soči vrcholí

Do začátku 22. zimních olympijských her v jihoruském Soči nezbývají ani čtyři měsíce. Poslední a závěrečná inspekce Mezinárodního olympijského výboru konstatovala, že Rusové jsou připraveni více než dobře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soči, dějiště zimních olympijských her v roce 2014 | Foto: Martin Dorazín

Soči v některých částech dvou olympijských komplexů – horského a pobřežního – staveniště ještě stále připomíná. Zásadní stavby jako haly a stadiony ale už stojí. Konaly se v nich dokonce už testovací zápasy či různé soutěže.

Hůře to vypadá na příjezdu do horského komplexu pod Kavkazem. Zde jsou některé stavby úplně na počátku. Ve velmi špatném stavu jsou i silnice, ty se ovšem dělají vždycky až na konec, aby je nepoškodila těžká stavební technika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijská areál v Soči navštívil zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

To ale neplatí pro centrum, lanovky a běžecké dráhy, které už jsou na sto procent připravené.

Česká výprava čítající sedm desítek sportovců bude bydlet na krásném místě vzdáleném sto metrů od moře. K dispozici bude mít 1-4 pokojové apartmány.

Nejmenší pokoje mají velikost 40 m² a jsou určeny pro dvě osoby, což je dvojnásobně více, než je olympijský standard.

V Rusku zhasl olympijský oheň. Pochodeň znovu zapálili zapalovačem

Číst článek

Například v Londýně obývali sportovci o polovinu menší prostory a dost se v nich tísnili. Jak zdůrazňují ruští organizátoři, v Soči budou mít všichni členové jednotlivých výprav k dispozici veškerý dostupný komfort.

Co však Rusy trápí, jsou časté výpadky elektřiny. Obrovská aglomerace několika set tisíců lidí je roztažená po 150 kilometrech pobřeží a elektřiny je opravdu nedostatek. Movitější obyvatelé a hotely to řeší generátory, které okamžitě naskočí. Problémem ale je, že přitom vypadávají internetové sítě.

Ruské Soči se připravuje na zimní olympijské hry | Foto: Martin Dorazín

Olympijský komplex má vlastní elektrárnu, takže by se podobným výpadkům měl vyhnout. V případě, že by došlo ke kompletnímu selhání, pořadatelé slibují přistavit plovoucí elektrárnu.

Plán sportovišť pro ZOH 2014 v Soči | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme