Finsko 0:0 Slovensko

Pro alpské lyžaře je důležitá řeč čísel, zejména těch nízkých

Hokejista Jaromír Jágr nastupuje k zápasům s číslem 68 na dresu. Dělá to záměrně, číslo si může vybrat a na tom, co má napsané na zádech, při hře vůbec nezáleží. Jenže na rozdíl od hokeje jsou odvětví, při kterých je právě číselná informace, kterou nese sportovec na trikotu, naprosto zásadní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švýcarský lyžař Didier Cuche | Zdroj: ČTK

Platí to třeba u alpských lyžařů, kteří to pocítí i dnes při nejvýznamnějším slalomu sezóny Světového poháru v rakouském Schladmingu.

Ukažme si to na příkladu Kryštofa Krýzla. Nejlepší český alpský lyžař této sezóny se po dvou letech zdravotních trablů vrací na cestu mezi absolutní světovou špičku. Jenže právě startovní číslo mu tuhle misi hodně komplikuje.

„Největší překážka pro lyžaře je prodrat se startovním polem. Ta trať se v průběhu závodu hodně rozbíjí. Já začínám všechny závody s číslem 50 – a ono dostat se do elitní třicítky a zabydlet se tam, na to je potřeba strašně moc bodů. A bodovat pravidelně, což se mi teď daří, pořád jsem na hranici toho, že bych mohl na konci být v té třicítce. To by byl sen.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Alpští lyžaři mají rádi nízká startovní čísla. Zajišťují jim kvalitnější podmínky na trati a posilují psychiku

Vydat se na trať co nejdřív, to je zkrátka pro slalomáře, naprosto zásadní. Zvlášť pokud je teplé počasí, při kterém trať rychle měkne a rozbíjí se. Což je ovšem případ právě této sezóny.

„Když přijdeme a zase prší nebo sněží, není to moc velká psychická podpora,“ říká další z českých reprezentantů Filip Trejbal, který dokonce v nadsázce označuje lyžování prvních a posledních závodníků na trati za dva úplně jiné sporty.

Třetí do party Martin Vráblík má s vysokými startovními čísly také hodně zkušeností, a tak to vidí podobně.

„Prostě jen jedete po hlavě dolů, a buď skončíte na zádech, nebo se vám to podaří nějak sjet. Anebo dáte dobrou jízdu, a stejně budete pět sekund za – neuděláte chybu, jenom to necháte v té trati.“

Jenže vydobýt si nízké startovní číslo musí každý sám, nikomu ve Světovém poháru nepadá do klína.

Nejblíže cíli je z Čechů Krýzl, dnes pojede při prestižním večerním slalomu na severozápadě Štýrska jako třicátý šestý v pořadí. Trejbal navlékne číslo 43 a Vráblík 60. Sisyfovský boj pokračuje.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme