Pro Lukáše Bauera je nejdůležitější zůstat zdravý

Běžce na lyžích Lukáše Bauera čeká první z vrcholů sezóny - seriál závodů Tour de Ski. A za chvíli Vám prozradí, jestli jako vrcholový sportovec skloubí vrcholící přípravu s tučnými vánočními lahůdkami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anketa Sportovec roku 2010 - Lukáš Bauer, běh na lyžích

Anketa Sportovec roku 2010 - Lukáš Bauer, běh na lyžích | Foto: Vojtěch Bureš | Zdroj: Český rozhlas

Druhý nejlepší Sportovec roku 2010 - tím je podle hlasujících členů Klubu sportovních novinářů běžec na lyžích Lukáš Bauer. Argumentů - tedy úspěchů - proto měl více než dost - stříbro a bronz z olympijských her, druhé místo v celkovém pořadí Světového poháru a jedno velké prvenství. Hned v úvodu roku vyhrál Bauer Tour de Ski.A triumfoval tam už podruhé ze čtyř ročníků seriálu.

"Dvakrát ze tří účastí. To je ještě lepší. Ne, já vím, ale teď před vánocemi se dost chválím," směje se Bauer ve chvíli, kdy se jeho příprava soustředí na historicky páté Tour de Ski. Výsledek na ní je jedno z kritérií, podle kterých bude současnou sezonu na jejím konci hodnotit. "Cítím, že to jde jednoznačně nahoru. Po výborném začátku v Gällivare a trochu tápání v Kuusamu, který sice skončilo výborně, ale ty první dvě etapy byly mizerný. Pak výbornej závod v Davosu, kde jsem si zlepšil chuť na klasiku. V hromaďáku v La Clusaz jsem se neztratil."

Téměř stejně jsou na tom jeho soupeři. Začátek sezony spíše vynechávali a teď sbírají čím dál lepší umístění. "Doufal jsem, že Rusům už začne trochu docházet, zejména Lehkovovi, protože loni měl nástup dost podobný a pak během Tour de ski šel trochu dolů. Zatím to ale moc nevypadá, to je takový smutný zjištění. A potom jednoznačně Cologna ukázal v La Clusaz, že s ním se musí jednoznačně počítat. Myslím si, že Peter Northug je zpátky a já trošku očekávám od lidí, kteří nestartovali v Davosu nebo v La Clusaz vinou nemoci, že budou odpočatí. Takže nás čeká více vyrovnaná Tour než tomu bylo v předchozích sezonách. Bude to těžký, ale ze svých cílů slevovat nebudu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro Lukáše Bauera je nejdůležitější zůstat zdravý

Do startu Tour v německém Oberhofu zbývá osm dní a Lukáš Bauer ví, co by za tu dobu chtěl ještě zlepšit. "Teď už se toho moc neudělá, ale potřeboval bych vyladit tu rychlost, u které jsem cítil, že mi ještě trochu chybí, i přes dvě vítězství na prémiích v La Cluzas. Je potřeba ještě trochu přirychlit, ale jde to správnou cestou." Takže denně na běžky, ráno, odpoledne, po několik týdnů. Tak to praktikoval, ale jen do svátků.

"Na vánoce si nechám tradičně volno a pak budou následovat závody ve Varech, který by mě měly stejně jako vloni doufám nakopnout v tom sprintu. Samozřejmě pro mě je teď důležitý zůstat zdravý, takže je pro mě výborný, že ani nevím, kdy naposledy se stalo, aby naše děti nesmrkaly nebo nekašlaly. A to teď právě je, takže doufám, že nepřivezu něco já. A samozřejmě nepřehnat to s bramborovým salátem kaprem a řízkama, že jo."

Co to? Blíží se očekávaný vrchol a elitní sportovec má před očima klasickou štědrovečerní večeři? Přesně tak, žádná speciální strava, ale bramborový salát. "Vždycky jsem ho snědl hodně, jako správní Češi ještě druhý, třetí, čtvrtý a pátý den. Ale pokud se budeme bavit přímo o štědrovečerní večeři, tak tam jsou limitujícím faktorem děti, který neustále chtějí končit a rozbalovat dárky. Chvíli se to dá natahovat, ale pak i pro vlastní klid se to ukončí a jde se na dárky," uzavírá Lukáš Bauer. Martin Charvát, Radiožurnál.

Martin Charvát, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme