Pro lyžaře Bauera bude Tour de Ski absolutním vrcholem sezóny

Mistrovství světa ani olympijských her se běžkyně a běžci na lyžích během této zimy nedočkají, a tak si musejí hledat jiný vrchol sezóny. Zas tak těžké to ale nemají a jsou mu velmi blízko. Už ve čtvrtek začne v německém Oberhofu šestý a rekordní ročník Tour de Ski.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běh na lyžích, Tour de Ski, spokojený Lukáš Bauer v cíli 5. ročníku Tour de Ski | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Rekordní tím, jak intenzivní dávka závodů lyžaře čeká. Během jedenácti dní musejí devětkrát proběhnout cílem, a to na čtyřech různých místech. Tolikrát se při Tour de Ski ještě nikdy nezávodilo.

Obnáší to nejméně 60 uběhnutých kilometrů v ženské části seriálu a 110 kilometrů mezi muži. A mezitím skoro tisíc kilometrů ujetých po silnicích mezi Oberhofem, Oberstdorfem, Toblachem a Val di Fiemme.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chci, aby to byl absolutní vrchol sezóny, prohlašuje Bauer před Tour de Ski

Za odměnu se bude rozdělovat - přepočteno na koruny - více než 15 milionů. To spolu s dotací čtyř set bodů do Světového poháru pro vítěze motivuje nejen Lukáše Bauera k následujícím prohlášením: „Chci, aby to byl můj absolutní vrchol v této sezóně. Tam to musí gradovat!“

O tom, že Tour de Ski je tentokrát jasným vrcholem sezóny, svědčí také návrat Marit Björgenové na scénu. Dva předchozí ročníky vynechala kvůli přípravě na olympijské hry, respektive domácí mistrovství světa.

V obou případech se jí to měrou vrchovatou vyplatilo, pokaždé získala pět medailí. Teď bude chtít svou nadvládu ve světě ženského lyžování potvrdit ve specifickém a zrádném seriálu.

Z českých závodníků se na něm kromě Bauera představí ještě loni osmý Martin Jakš, dále Jiří Magál, Aleš Razým, Ondřej Horyna a dvojice žen Eva Nývltová, Ivana Janečková. Další si musejí start odepřít.

„Tour de Ski nepojedu, že bych měl jet na nějaké jiné závody. Ještě jednám o jiné Tour de Ski, která se jede v Číně, kde jsou i sprintové závody. Zklamání to částečné je, ale zase na druhou stranu, i ta Tour de Ski China by pro měla byla docela zajímavá a lákavá. Je tam spoustu závodů ve sprintu, což je moje disciplína. Poznal bych jinou novou zemi,“ uvědomuje si sprinter Dušan Kožíšek ruby i líce své neúčasti na Tour de Ski

Pravdu má v tom, že na její evropské verzi by novou zemi nepoznal. Ta se totiž stejně jako loni jede jenom v Německu a Itálii, kde skončí tradičním výšlapem vzhůru sjezdovkou.

„Poslouchejte Radiožurnál a vydejte se se mnou až na vrchol Alpe Cermis,“ radí Lukáš Bauer, kterého budeme jako jediné médium po celou dobu Tour de Ski doprovázet.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme