Prolog Tour de Ski v Oberhofu ovládl Northug a Randallová, vidět byli i Češi

Úvodní závod seriálu Tour de Ski, který se jel v Oberhofu, vyhrála americká běžkyně na lyžích Kikkan Randallová. Česko mělo na tříkilometrové trati volnou technikou jedinou zástupkyni, Eva Vrabcová-Nývltová skončila s více než půlminutovou ztrátou na vítězku na 36. pozici. Mezi muži byl nejrychlejší Nor Petter Northug. Martin Jakš při své letošní premiéře ve SP skončil 7., Aleš Razým 9.

Norský reprezentant Petter Northug na trati prologu Tour de Ski v Oberhofu

Norský reprezentant Petter Northug na trati prologu Tour de Ski v Oberhofu | Zdroj: ČTK

Obhájkyně prvenství z etapového závodu Justyna Kowalczyková z Polska skončila třetí, když ztratila tři setiny sekundy na druhou Švédku Charlotte Kallaovou. Kowalczyková přitom útočí na čtvrtý triumf v Tour de Ski.

Na startu v Oberhofu chyběla největší favoritka, Norka Marit Björgenová, která si dává pauzu poté, co se potýkala se srdeční arytmií.

To své ambice dal najevo hned od úvodu Petter Northug. Čtyřkilometrovou trať volnou technikou proletěl v čase o šest sekund lepším než druhý Švéd Markus Hellner. Nejlepší z českých reprezentantů byl sedmý Martin Jakš, který se do seriálu SP zapojil po únavové zlomenině žebra.

Obhájce celkové prvenství na Tour de Ski Dario Cologna ze Švýcarska ztratil na vítěze přes deset sekund a dojel na 4. místě. Do elitní desítky se probojoval i další český běžec na lyžích Aleše Razým, který cílovou pásku proťal jako devátý.

Dvojnásobný vítěz tohoto etapového závodu Lukáš Bauer zahájil lepšní ročník 18. příčkou.

Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberhofu (Německo):

Prolog:

Muži - 4 km volně: 1. Northug (Nor.) 8:28,7, 2. Hellner (Švéd.) -6,1, 3. Legkov (Rus.) -7,2, 4. Cologna (Švýc.) -10,1, 5. Černousov (Rus.) -10,7, 6. Harvey (Kan.) -11,3, 7. Jakš (ČR) a Vylegžanin (Rus.) oba -11,8, 9. Razým (ČR) -13,3, 10. Perl (Švýc.) -13,5, ...18. Bauer -21,5, 57. Magál (oba ČR) -34,3

Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Northug 8:13,7, 2. Hellner -11,1, 3. Legkov -17,2, 4. Cologna -25,1, 5. Černousov -25,7, 6. Harvey -26,3, 7. Jakš -26,8, ...9. Razým -28,3, 18. Bauer -36,5, 57. Magál -49,3

Průběžné pořadí SP (po 10 z 31 závodů): 1. Northug 385 b., 2. Jönsson (Švéd.) 369, 3. Röthe (Nor.) 320, 4. Poltoranin (Kaz.) 287, 5. Vylegžanin 284, 6. Sundby (Nor.) 263, ...38. Bauer 67, 55. Jakš 32, 59. Razým 28, 91. Kožíšek (ČR) 11

Ženy - 3,1 km volně: 1. Randallová (USA) 7:28,1, 2. Kallaová (Švéd.) -4,4, 3. Kowalczyková (Pol.) -4,7, 4. Herrmannová (Něm.) -9,3, 5. Roponenová (Fin.) -10,6, 6. Uhrenholdtová-Jacobsenová (Nor.) -12,2, 7. Hugueová (Fr.) -14,8, 8. Čekalevová (Rus.) a Aymonierová (Fr.) obě -15,2, 10. Steiraová (Nor.) -16,0, ...36. Nývltová-Vrabcová (ČR) -32,0.

Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Randallová 7:13,1, 2. Kallaová -9,4, 3. Kowalczyková -14,7, 4. Herrmannová -24,3, 5. Roponenová -25,6, 6. Uhrenholdtová-Jacobsenová -27,2, ...36. Nývltová-Vrabcová -47,0.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 558 b., 2. Randallová 532, 3. Björgenová (Nor.) 450, 4. Kyllönenová (Fin.) 348, 5. Skofterudová 306, 6. Johaugová (obě Nor.) 293.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít