První triumf na patnáctistovce. Sáblíková ovládla závod SP v Norsku

Rychlobruslařka Martina Sáblíková poprvé vyhrála ve Světovém poháru závod na 1500 metrů. Američanku Brittany Boweovou porazila ve Stavangeru o tři setiny sekundy.

Sáblíková

Sáblíková | Foto: Pavel Lebeda pro SPORT INVEST GROUP

Nejrychlejší čas dne se ve Stavangeru zrodil v předposlední rozjížďce. Martina Sáblíková díky času jedna minuta, 55 sekund a 44 setin porazila Nizozemku Marrit Leentraovou o 49 setin sekundy. Vyhrála tak přímý souboj o třetí místo v pořadí disciplíny Světového poháru.

Závod ale čekal ještě největší favoritky – americké duo Heather Richardsonová Bergsmanová, Brittany Boweová. Zatímco první jmenovaná závod pokazila a skončila až dvanáctá, Boweová bojovala do posledního metru. V cíli ale tratila nicotné 3 setiny sekundy.

Martina Sáblíková se tak raduje z prvního vítězství na trati 1500 metrů a potvrdila, že se jí na kratší distanci daří. V letošním ročníku už byla třetí v Calgary a Salt Lake City.

Ve druhém závodě na 500 metrů si nejlepší letošní výsledek ve Světovém poháru vylepšila také Karolína Erbanová pátým místem. Na vítěznou Číňanku Ťing Jü ztratila 56 setin sekundy.

Sáblíková překvapila sebe i trenéra: Od Američanek normálně dostávám vteřinu a půl

Závody SP v rychlobruslení ve Stavangeru (Norsko):
Muži:
1000 m: 1. Kuližnikov (Rus.) 1:08,10, 2. Nuis (Niz.) 1:08,12, 3. Juskov (Rus.) 1:08,72.
Průběžné pořadí (po 5 ze 7 závodů): 1. Nuis 400, 2. Kuližnikov 380, 3. Jorritsma (Niz.) 270.

Ženy:
500 m: 1. Jü Ťing 37,63, 2. Čang Chung (obě Čína) 37,82, 3. McLeanová (Kan.) 38,02, ...5. Erbanová (ČR) 38,19.
Průběžné pořadí SP (po 10 z 12 závodů): 1. Čang Chung 690, 2. I Sang-hwa (Korea) 680, 3. Richardsonová-Bergsmaová (USA) 608, ...11. Erbanová 283.
1500 m: 1. Sáblíková (ČR) 1:55,44, 2. Boweová (USA) 1:55,47, 3. Leenstraová (Niz.) 1:55,93, ...divize B: 15. Zdráhalová 2:02,82, 22. Kerschbaummayr (obě ČR) 2:04,69.
Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Boweová 440, 2. Richardsonová-Bergsmaová 381, 3. Sáblíková 350.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít