Půlstoletí s Jizerskou padesátkou. Na začátku stačila stovka tatranek a čaj

Jizerská padesátka je třetí nejstarší evropský dálkový běh. Na jeho počátku byla skupina horolezců a jejich přátel vodáků a lyžařů. Duchovním otcem závodu byl Karel Trousílek z horolezeckého oddílu, který závod vymyslel jako nominační závod na Krkonošskou sedmdesátku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jizerská 50, jeden z prvních ročníků závodu

Jizerská 50, jeden z prvních ročníků závodu | Foto: Jaroslava Mannová

První Padesátka nesla název „50 kilometrů Jizerskými horami“. Stopu závodníkům vyšlapal přes noc Gustav Ginzel na svých sjezdovkách a kvůli deštivému počasí ji vedl i místy, kterými do té doby nikdo nejel. S Izoldou a Honzou Ginzlovými navíc ve svém Hnojovém domě připravili první občerstvení – tatranku a čaj.

Rozmary počasí jsou ostatně atributem, který závod od této chvíle doprovází až do dnešních dní. V sobotu ráno přimrzlo, a tak 20. ledna 1968 vyjelo za slunečného počasí na trať 52 závodníků. Byl to tak silný zážitek, že si ho mnozí zopakovali ještě v neděli, aby si vychutnali krásy Jizerek.

Tak se rozeběhla tradice, za kterou stojí bezpočet nadšených lidí a dobrovolníků, kteří za placatici rumu, dva obložené chleby a v lepších časech za výstroj v podobě bundy s logem závodu, odváděli skvělou práci na organizaci a zabezpečení chodu závodu po všech stránkách.

Jizerská 50, jeden z prvních ročníků závodu | Foto: Jaroslava Mannová

K občerstvení všech účastníků prvního ročníku stačila stovka tatranek a čaj. Na start druhého ročníku se již postavilo závodníků 126 a od tohoto roku se závod až do roku 1989 jezdil vždy poslední lednovou neděli. Na druhý ročník uvařil Vratislavický pivovar účastníkům nízkokalorické pivo a poprvé se ohřívaly tradiční párky.

Memoriál expedice Peru 70

V lednu 1970 na trať vyjela také skupinka libereckých horolezců, pozdějších účastníků expedice do peruánských And. Ničivé zemětřesení 31. května 1970 a jím způsobená horolezecká tragédie pak poznamenaly i samotný lyžařský závod. Protože mnozí z účastníků expedice byli u jeho založení, jede se Jizerská padesátka od čtvrtého ročníku jako Memoriál expedice Peru 70.

To dalo Jizerské padesátce nový rozměr, ve světové sérii dálkových lyžařských běhů skutečně ojedinělý. Takřka geometrickou řadou začal také stoupat počet přihlášených účastníků. A tím i nároky na pořadatelský tým.

Dnes si těžko představíme, jak bez mobilních telefonů a internetu dokázali zkoordinovat stravování, dopravu, ubytování, bezpečnost, přípravu trati, registrace, výsledkové listiny, propagaci a další úkoly. Systém pořadatelského týmu byl geniálně jednoduchý.

Za každý úsek byl zodpovědný velitel, činovník závodu a ten si k sobě sháněl partu dalších dobrovolníků z okruhu přátel a spolupracovníků. Řešil zabezpečení své oblasti, a to v době, kdy nestačilo jednoduše sednout k internetu a objednat. Bylo to opravdu neuvěřitelné úsilí. Historie Jizerské padesátky je tak i historií technického vývoje a lidské vynalézavosti.

Dobová startovní čísla, vosky a další vybavení | Foto: Jaroslav Hoření

Historie závodu je i obrazem doby. Ani Jizerské padesátce se nevyhnuly politické změny, a tak v časech normalizace musel tým opustit jeho duchovní otec Karel Trousílek. Díky novému předsedovi organizačního výboru Josefu Jelínkovi se podařilo překonat složité časy.

Mezi další osobnosti Padesátky patří dlouholetý ředitel závodu Václav Foff, který se výrazně zasloužil o vznik Jizerské magistrály. Od počátku totiž tým usiloval o to, aby do Jizerských hor mohli běžkaři přijíždět i mimo závod a sportovci měli možnost pravidelných tréninků kopírujících trasu závodu. Povedlo se to v roce 1984.

Dlouhou padesátiletou historii Jizerské padesátky si nyní lze připomenout na výstavě nazvané „50x bílou stopou“, která je v Jablonci nad Nisou v Domě Jany a Josefa Scheybalových otevřená do 18. března.

 

Mohlo by vás také zajímat

Nemusíme být ve všem první. 'Elektroškoda' bude na trhu v roce 2019, říká šéf Škodovky Maier Nemusíme být ve všem první. 'Elektroškoda' bude na trhu v roce 2019, říká šéf Škodovky Maier

ROZHOVOR. Čtvrtina aut, které v roce 2025 vyrobí Škoda Auto, mají být elektromobily. Na setkání se členy vlády to prohlásil předseda představenstva mladoboleslavské automobilky Bernhard Maier. Škodovka by podle něj měla za sedm let vyrábět hned několik...

 
Podpořte kardinála Vlka modlitbou. Jeho stav se prudce zhoršil, říkají ošetřovatelé Podpořte kardinála Vlka modlitbou. Jeho stav se prudce zhoršil, říkají ošetřovatelé

Kardinálu Miloslavu Vlkovi se v posledních hodinách prudce zhoršil zdravotní stav. Informovalo o tom v pátek v noci na svých facebookových stránkách sdružení Cesta 121, které se o nemocného kněze stará. Podle sdružení je kardinálův...

 
Alfa samec není agresivní, ale klidný a sebejistý. Učte se od vlků, radí vědci Alfa samec není agresivní, ale klidný a sebejistý. Učte se od vlků, radí vědci

Málokteří živočichové k sobě mají tak blízko jako lidé a vlci. Alespoň k takovému závěru došli američtí pozorovatelé. Podobně jako...

 
KOMENTÁŘ: Sobotka udělal přesně to, co podle něj Babiš. Příslušné sloveso začínající na „o“ KOMENTÁŘ: Sobotka udělal přesně to, co podle něj Babiš. Příslušné sloveso začínající na „o“

Nerespektování bohumínského usnesení a vládní koalice ČSSD s KSČM? Jde o snahu odlákat levicové voliče hnutí ANO, shodují se komentátoři Petr Honzejk a Alexandr Mitrofanov pro Český rozhlas Plus. Sobotka podle nich ale opomíná jednu...

 
Co dělaly akty v knize o archeologii? Nic, šlo o marketing, přiznalo muzeum v Jičíně Co dělaly akty v knize o archeologii? Nic, šlo o marketing, přiznalo muzeum v Jičíně

O jičínském muzeu se v poslední době příliš nemluvilo, změnit se to proto rozhodl ředitel instituce Michal Babík, který vsadil na takzvanou guerillovou kampaň a uspěl.

 
 

Jaroslav Hoření Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme