Rakušané na domácím MS v jejich národním sportu fandí českým lyžařům

Rakouský Schladming je mezi Čechy oblíbeným střediskem, takže bez podpory tam teď během mistrovství světa čeští lyžaři nejsou. Ale jedny z nejzarytějších fanoušků mají Šárka Záhrobská, Ondřej Bank a další paradoxně mezi místními. Městečka a vesnice v okolí Schladmingu si totiž před šampionátem rozdělovaly, ke kterému z týmů se budou oficiálně hlásit. Vesnička Tauplitz si vybrala právě Čechy a při úterní týmové soutěži i po ní to její obyvatelé dali řádně najevo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obdarovaní čeští lyžaři. Zprava Tomáš Bank, starosta Peter Schweiger, Filip Trejbal, Šárka Záhrobská, Martin Vráblík, Kateřina Pauláthová, Martina Dubovská, Ondřej Bank | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Frustrovaní Rakušané konečně mohou spustit hurónský řev, týmovou soutěž vyhráli a mají první zlato na domácím šampionátu, který je pro ně sportovní událostí roku. Ale kdesi v mnohatisícovém davu se skrývají také hlasivky, které se snažily hnát kupředu české lyžaře. Podpory lidí z vísky 30 kilometrů od Schladmingu si všimli i ti, kteří týmovou soutěž nejeli, třeba Šárka Záhrobská.

„Fandí nám vesnice Tauplitz, myslím, že atmosféra je úžasná. Mistrovství světa v Rakousku má pořád úplně jinou atmosféru než třeba v Aare nebo Val d´Isère.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští lyžaři mají na MS ve Schladmingu příznivce i mezi domácími fanoušky, z vesničky Tauplitz

A to ještě čerstvě osmadvacetiletá lyžařka netuší, že náklonnost Tauplitzkých ji může zahřát nejen na duši, ale i vnitřně. To kdyby se rozhodla vypít lokální pálenku, kterou stejně jako ostatní čeští lyžaři dostává, když se potká se skupinkou v čele se starostou Tauplitzu při večeři v hotelu české reprezentace v Ramsau.

„Jsem velmi hrdý, že se s vámi můžeme setkat,“ začíná starosta do české trikolóry zbarvené vesničky Peter Schweiger svůj projev k jídelně plné českých reprezentantů. Po něm propuká hromadná výměna dárků, poklon a pózování pro fotoaparáty.

„V tom teď budu spát,“ směje se starosta Tauplitzu, když na sebe navlékne startovní číslo ze závodu, které dostává darem a nechává si ho od českých lyžařů podepsat.

A na prvního muže českého alpského lyžování z té česko-rakouské sounáležitosti doléhá atmosféra staré monarchie.

„Vzpomínka na Rakousko-Uhersko ve mně okamžitě probudila myšlenky na to, jak by se to mohlo vyvíjet… Měli bychom do Alp blizoučko, všechno by bylo v pohodě, ale zase by se asi nikdo z nás nedostal do toho rakouského mančaftu. Takže jsme vlastně docela rádi, že je to tak, jak to je,“ připomíná Aleš Krýzl, jak obří propast zeje mezi konkurencí v českém a rakouském lyžařském týmu.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme