Rakušané se ve sjezdu medaile nedočkali. Svindal o rekordech nepřemýšlí

Mistrovství světa se vrátilo domů, hlásají Rakušané nadšení šampionátem alpských lyžařů ve štýrském Schladmingu. Jenže zatím má pro ně tahle akce, která obrací celou zemi vzhůru nohama, jednu zásadní vadu. Domácí lyžařská velmoc má po čtyřech disciplínách jedinou medaili díky bronzové Nicole Hospové ze superkombinace, jinak zatím vychází na prázdno. Platí to i po sobotní královské disciplíně, mužském sjezdu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trio nejlepších sjezdařů z MS v rakouském Schladmingu | Zdroj: Reuters

Český lyžař Ondřej Bank se startovním číslem 33 ještě ani není v cíli, ale směrem ze stadionu se vine dlouhý had zklamaných Rakušanů. Nejlepší sjezdaři už mají závod za sebou a je jasné, že natěšení domácí diváci si od sjezdovky Planai důvod strávit večer bujarým veselím zase neodnesou.

„Nejsem vyloženě smutný, ale to víte, vítězství by nám slušelo víc. Vyzkoušeli jsme všechno možné, fandili jako o život, ale zase to nevyšlo. Ovšem Svindal je zaslouženým mistrem světa.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rakousko na výraznější úspěch na MS ve Schladmingu zatím čeká

Smiřuje se s realitou fanoušek Fritz a zklamaně žmoulá svou šálu v červeno-bílých rakouských barvách. On i všichni další Rakušané vkládali velkou naději do Klause Krölla, držitele malého křišťálového glóbu pro nejlepšího sjezdaře minulé sezóny. Toho ale z medailových pozic vystrnadil na čtvrtou pozici Francouz David Poisson, ve třiceti letech nováček na stupních vítězů.

„Když jste mladý a sníte o tom, jak po velkém závodě vystoupáte na pódium, tak přemýšlíte, které výtečné závodníky budete muset stlačit pod sebe. Teď už na to myslet nemusím, dokázal jsem to. Cítím se tak trochu jako malý mezi velkými, je to úžasné.

Těmi velkými jsou stříbrný Ital Dominik Paris a především Aksel Lund Svindal. Třicetiletý Nor vyhrál sjezd na mistrovství světa podruhé po šestileté odmlce a celkově má už jedenáctou medaili z olympijských her nebo světového šampionátu. Rekordmanem je v tomhle ohledu Kjetil Andre Aamodt, ten má celkem dvacet medailí z velkých akcí. Ale začíná cítit, že jeho mladší krajan, kterému ve Schladmingu osobně blahopřál, může jeho sbírku překonat.

„Kjetilův rekord je neustále v nebezpečí, ale on je velký rozdíl mezi ohrožením potenciálním a přímým. A Kjetilův výkon nikdo nepřekoná zítra, ani příští rok, ani za dva roky. To bych musel závodit možná i do čtyřiceti let, aby se mi to mohlo povést. A to obnáší zůstat zdravý a uchovat si dostatek motivace. Teď tohle všechno splňuji, ale nevím, jak dlouho mi to vydrží, takže překonat tenhle rekord, o tom teď opravdu nepřemýšlím,“ říká teď už dvojnásobný mistr světa ve sjezdu Aksel Lund Svindal

Motivace v podobě ZOH

Toho by mohla motivovat, aby skutečně vydržel závodit až do čtyřiceti, třeba i kandidatura Osla na pořádání olympijských her v roce 2022.

„Víte, to nejtěžší při touze vydržet u závodění je pohyb na veřejnosti. Když jste vrcholovým fotbalistou, tak odehrajete zápas, rozdáte rozhovory a uklidíte se do soukromí. Jenže my lyžaři se kromě osmi hodin, kdy spíme, pohybujeme celý den na veřejných prostranstvích. Je to nekonečný seriál rozdávání podpisů a focení. Děláme to rádi, ale bere to spoustu energie. Záleží, jak dlouho mi ještě vydrží.

Teď bude Svindalovi coby pětinásobnému mistrovi světa ubývat ještě rychleji.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme