Rekord Stenmarka odolal, Ligety vypadl v prvním kole obřího slalomu

Před týdnem drtil Američan Ted Ligety své soupeře v obřím slalomu Světového poháru rozdílem třídy a český lyžař Kryštof Krýzl závod v Beaver Creeku jen pomáhal komentovat v televizním studiu. Dnes se role otočily.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stupně vítězů obřího slalomu v Söldenu, zleva Pinturault, Ligety, Schörghofer

Stupně vítězů obřího slalomu v Söldenu, zleva Pinturault, Ligety, Schörghofer | Zdroj: ČTK

Suverén disciplíny Ligety po výpadku v prvním kole mohl vyvrcholení závodu sledovat v papučích z tepla hotelového pokoje. Kdežto Krýzl si dvacátou pozicí vylepšil své maximum v obřím slalomu Světového poháru a vychutnával si jeden z nejlepších dnů kariéry.

„Paráda, dalo by se říct, že teď se vyplatil rok a půl trénování obřího slalomu. Někdy to ve sportu na takovéto úrovni nejde, někdy člověk trénuje deset let, aby se mu podařil takový výsledek,“ jásá Kryštof Krýzl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Světovém poháru ve Val d'Isere je Jan Kaliba

„Bude se mi dobře usínat. Konečně, je to úleva. Super pocit pro všechny v týmu. Trenéři si na to asi dají nějaké pivo, já to nebudu přehánět, protože takhle vyčerpaný jsem už dlouho nebyl. Teda, nedám si nic. Ale jsem šťastný, je to dobrý,“ má roztaženou do úsměvu od ucha k uchu.

Zvládl obří slalom, na kterém si vylámali zuby favorité včetně suveréna téhle disciplíny posledních let, Američana Teda Ligetyho.

„Ten kopec je hodně prudký, hodně členitý. Musí se postavit obří slalom, který je hodně hustý, a to je absolutní rozdíl oproti Americe. Je to skoro jiná disciplína než v Americe, člověk se musí rychle přeorientovat,“ vysvětluje Ondřej Bank.

Závod mu nevyšel podle představ, v prvním kole byl třiatřicátý, ale podobně na tom byl i zmíněný Ligety. Ten vyhrál všechny obří slalomy Světového poháru od letošního února, ale v prvním kole chyboval a vůbec nedojel do cíle.

„Mluví se o tom, že Ligetymu vyhovuje, když může udělat oblouk. Což na tak uzavřené trati na takovém kopci úplně nejde. Tady je potřeba trochu jiná technika, on tu svou skvělou techniku nevyužije. Na toto jsou spíše ti gymnastičtí závodníci, jako Hirscher nebo Pinturault. To se asi ukázalo,“ připomíná Krýzl.

Ligetymu tak nevyšel útok na rekordní počet vítězství v řadě v obřím slalomu, kterou na konci sedmdesátých let vytvořil legendární Švéd Ingemar Stenmark.

Kryštof Krýzl v Abelbodenu | Foto: Czech Ski Media Team

„To asi člověku také moc nepřidá na psychice, nevím, jak moc se tím zabýval. Ale na Ligetyho si brousí zuby všichni, hlavně teda Hirscher. I když Rakušáci mají možnost postavit slalom tak, aby to hlavně nesedělo Ligetymu,“ všímá si Krýzl, ale Ligety ve Val d´Isere ukončil svou dominanci v téhle disciplíně mezi brankami, které do sněhu nezapíchl Rakušan.

Trať naopak postavil právě americký kouč Carrey a paradoxně na ní v prvním kole vypadl i další americký favorit Bode Miller. Ovšem tím, že Ligety závod nedokončil, vlastně trochu pokazil radost svým konkurentům, kteří si právě od specifické trati ve Val d´Isere slibovali, že krále sesadí z trůnu. Jenže představovali si to trochu jinak.

„Je to pro mě velké vítězství, to je jasné. Ale vlastně nevím, na čem teď jsem. Zajel jsem opravdu tak vynikající jízdu, nebo Ted jenom udělal chybu, kvůli které vypadl, ale jinak jel zase o třídu lépe? To je otázka,“ naznačuje vítěz obřího slalomu ve Val d´Isere Marcel Hirscher z Rakouska, že skalp jindy nedostižného Američana se mu u pasu vlastně nehoupe.

„Kdyby jel dobrou jízdu a já byl rychlejší, tak bych řekl, že jsem ho porazil. Když vypadl, tak se to tak v lyžování nehodnotí,“ připomíná Krýzl. Další šanci opravdu porazit Teda Ligetyho v obřím slalomu budou mít lyžaři dva dny před Vánoci v italské Alta Badii.

Jan Kaliba, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme