Roman Koudelka chce mezi elitu skokanů na lyžích

Myslíte si, že mají přes léto skokané na lyžích dovolenou? Tak to se ošklivě mýlíte. Obzvlášť v případě Romana Koudelky, který musí kromě tréninku zvládnout ještě jednu povinnost – úspěšně odmaturovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Koudelka | Foto: ČRo

Maturitní zkouška čeká Romana Koudelku na sportovním gymnáziu v Jilemnici. A jaké předměty si jednadvacetiletý lyžař vybral? „Maturuji - zeměpis, teorie sportovní přípravy, němčina a čeština. Premiantem třídy ale nejsem.“

Premiantem byl Roman Koudelka alespoň mezi českými skokany, v poslední sezoně to ovšem neplatilo. Ačkoliv na olympiádě ve Vancouveru vybojoval 12. místo na středním můstku, Světový pohár mu vůbec nevyšel. V celkovém hodnocení skončil až na 63. pozici. Mezi reprezentačními kolegy mu tak patřila až sedmá příčka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Koudelka chce mezi elitu skokanů na lyžích

Jako jednu z příčin sám sportovec označil psychiku. Mentálního trenéra ale doposud nevyhledal. „Zatím jsem nikde nebyl a teď si myslím, že na to není vhodná doba. Na tom se musí začít pracovat hned od začátku sezóny, teď už je malinko pozdě. Ale já doufám, že se mi povede první závod a potom se dostanu do psychické pohody, jako každý rok. A bude to dobré.“

Přesně to byl recept na dvě úspěšné sezony, v nichž ve Světovém poháru obsadil v roce 2008 celkové 17. místo a o rok později si ještě o jednu pozici polepšil.

Co teď Roman Koudelka dělá pro to, aby se mezi elitu vrátil? Tvrdě trénuje, obtížnost letní přípravy si troufá přirovnat k hokejovým galejím. „Přes léto se hodně trénuje kondička a odraz. Co se natrénuje v létě, z toho pak člověk těží hodně v zimě.“

Úspěch znovu přijde

Povzbuzovat se do tréninku může juniorský mistr světa tím, že chce vylepšit svůj nejlepší dosavadní výsledek v závodě Světového poháru. Tím je 4. místo z Garmisch-Partenkirchenu v rámci Turné čtyř můstků na Nový rok 2008.

„Chtěl bych se jednou podívat na stupně vítězů, pokud možno už letos. Mám tam čtyři čtvrtá místa, takže doufám, že se to jednou prolomí. Když to nebude letos, tak doufám, že jednou se to povede,“ věří jednadvacetiletý český závodník.

A mají vůbec skokané na lyžích mezi sezonami čas na vydechnutí?

„Byl jsem jenom na týden se svým trenérem Lubošem Plecháčem na regeneračním soustředění. Jinak nic neprobíhalo. Ideální doba je konec září, odjet na chvíli odpočinout si před zimou, načerpat síly. A potom už zase hurá do sezóny,“ konstatuje Roman Koudelka.

Jan Suchan, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme