Rozdílné nálady Čechů na Tour - spokojený Jakš a zklamaný Bauer

Lukáš Bauer jen těžce kouše, že se mu na Tour de Ski nedaří tak, jak si představoval. Přitom je stále reálné, že bude na vrcholu sjezdovky Olympia III, kde Tour de Ski v neděli skončí, jako třetí v pořadí, což byl jeho osobní cíl. Jeho rozladění podpořila předposlední etapa, ve které se marně snažil roztrhat startovní pole a nakonec dojel třináctý. Martin Jakš se o nic takového nepokoušel, ve finiši si dosprintoval pro čtvrté místo a celkově se posunul už na třetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bauer s Jakšem jsou na Tour de Ski v patách vedoucí čtveřici závodu na 20 km ve Val di Fiemme | Foto: Jan Kaliba

U cíle závodiště ve středisku Lago di Tesero se aplaudovalo vítěznému Peteru Northugovi, který zvládl 20 kilometrů klasicky famózně a udělal velký skok k celkovému druhému místu. Tleskalo se i Dariu Colognovi. Švýcar si na všech rychlostních prémiích i ve finiši pohlídal druhou pozici a průběžné vedení o více než minutu před dotírajícím Norem.

Zklamaný i naštvaný si jásajícím davem klestil cestu Lukáš Bauer. Loni v sedmé etapě zásadně vykročil k vítězství v Tour, jenže letos mu taktika roztrhat vedoucí skupinu, všem ujet a sbírat bonusové sekundy nevyšla. A jeho nálada tomu odpovídala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Citlivá otázka mezi českými lyžaři! Před závěrem Tour je Jakš lepší než Bauer

„Já jsem říkal před závodem, že musím riskovat, ale bohužel moc úspěšný jsem nebyl,“ shrnul obvykle velmi povídavý Bauer závod do jedné věty. Důvody, proč se mu tentokrát vytoužený únik nepovedl, jsou v zásadě tři.

Za prvé - většině lyžařů z hlavní skupiny vyhovovalo jet v balíku, případně na víc neměli, a tak se Bauer unavoval opakovanými nástupy v podstatě sám. Za druhé - kdyby bylo nad nulou a pršelo, jak slibovala předpověď, samostatnému úniku by to nahrávalo víc než teplota na bodu mrazu beze srážek.

A třetí příčinu přidává Lukáš Bauer osobně. „S formou jsem se tady moc nepotkal, ale myslím, že i přesto tady předvádím docela slušné výkony. Ale bohužel to není to, co se potřebuje.“

Naladění Martina Jakše je přesně opačné, formu i výsledky má lepší než čekal. I když na trati nevypadal tak svěže a odhodlaně jako Bauer, v balíku závodníků ušetřil dost sil na finiš i na boj o rychlostní prémie, díky kterým získal deset bonusových sekund.

„Já jsem měl výborné lyže, i dolu mi to jelo výborně, tak jsem se tam propracoval. Ne, že bych se snažil nějak extra na prémie, ale vždycky jsem se tam nějak dostal, takže to bylo příjemné.“

Nečekaná konkurence v českém týmu

Nadupaný Jakš, který je v pořadí Tour zatím před lídrem reprezentace Bauerem, to je citlivá situace, která nastala v českém týmu a kterou vnímá i trenér Miroslav Petrásek.

„Pokud vyhráváš, tak je to jednoduché. U Lukáše – vyhrál skoro všechno, co se dá – maličko se zhoršit je jednoduché. A Lukáš se s tím musí vyrovnat a musíme pořad říkat, že umístění v první desítce je vynikající. A samozřejmě vynikající jsou umístění do tří, s tím do toho musíme jít. Pokud se s tím nesmíří, tak pak je to složité, cokoliv s tím udělat. Ale já bych to hodnotil tak, že pořád jezdí do desíti nejlepších na světě a je tam pravidelně. A z toho, když bude mít úplně top formu, což si myslím, že teď úplně nemá, tak může vyhrát jakýkoli závod. Ale musí se nám to sejít,“ řekl Petrásek.

Možností, že budou v závěru Tour de Ski Bauer s Jakšem přímými soupeři o třetí místo, se reprezentační trenér dobře baví. „(Smích) Nicméně bych byl rád, aby o to ti kluci klidně jeli. A jakékoli umístění na bedně je myslím fantastické. A kdokoli by to dosáhl, tak klobouk hluboko dolu. Bude zase záležet, jakým způsobem se vyspí oba závodníci a co předvedou na tom kopci. Nic není nemožné! Jedou dva závodníci o bednu, což je neskutečné!“

Nejblíže má na stupně vítězů Martin Jakš, který ale musí počítat s tím, že ho v neděli ještě před stoupáním k cíli na vrchol sjezdovky dojede skupinka lyžařů, kteří vystartují v krátkých odstupech za ním. Jejím členem se bude chtít stát i desátý Lukáš Bauer, protože na Jakše ztrácí necelou půlminutu, kdežto jedenáctý Švéd Hellner už jednu a čtvrt minuty.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme